Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. I takim ma pozostać, w imię Pawła - powiedziała w poniedziałek wieczorem Magdalena Adamowicz odbierając przyznany pośmiertnie jej mężowi Pawłowi Adamowiczowi przez Radę Miasta Gdańska Medal księcia Mściwoja II.
Uroczystość wręczenia Medalu księcia Mściwoja II oraz Medali św. Wojciecha odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku.
Te najwyższe wyróżnienia - obok honorowego obywatelstwa miasta - są przyznawane przez Radę Miasta Gdańska od 1997 r. Otrzymują je osoby, instytucje i organizacje z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. Są to nagrody równorzędne. W przypadku Medalu św. Wojciecha działalność laureatów dla popularyzacji Gdańska i podnoszenia rangi miasta musi sięgać poza granice kraju.
W tym roku Medal księcia Mściwoja II pośmiertnie otrzymał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który 13 stycznia został ciężko raniony nożem przez Stefana W. podczas finału WOŚP. Samorządowiec zmarł dzień później w szpitalu. Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.
W tym roku Medal księcia Mściwoja II pośmiertnie otrzymał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
"Paweł sam sobie by tej nagrody nie przyznał, a gdy ją ustanowiono to on był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. +Pozwólcie mi najpierw zrobić wszystko, co zaplanowałem dla Gdańska, co mam w głowie i może wtedy po latach, zasłużę na tę nagrodę+ - tak powiedziałby Paweł" - mówiła odbierając laur Magdalena Adamowicz, która od maja zasiada w Parlamencie Europejskim zdobywszy mandat z listy Koalicji Europejskiej.
Przypomniała ostatnie przemówienie prezydenta Gdańska wypowiedziane przez niego na scenie tuż przed atakiem nożownika. "+Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie+" - cytowała.
"Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. I takim ma pozostać, w imię Pawła" - zakończyła swoje wystąpienie żona prezydenta Gdańska.
Laudację na cześć nagrodzonego wygłosiła dziennikarka Barbara Szczepuła-Ponikowska.
"Prezydent Adamowicz zbudował Gdańsk od nowa. Czasownik zbudował można odnieść nie tylko do nowych dzielnic, muzeów, teatrów i szkół oraz innych budynków użyteczności publicznej. Budował nas jako wspólnotę (...) Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie, dziękujemy ci z całego serca za to, co zrobiłeś dla Gdańska i gdańszczan. Non omnis moriar - pisał Horacy. Zbudowałeś sobie prezydencie pomnik trwalszy niż ten ze spiżu, choć ten ze spiżu też powinien w Gdańsku stanąć. Twoja śmierć ciągle boli" - powiedziała.
Laureatami Medali św. Wojciecha zostali zaś w tym roku: włoski trener siatkówki Andrea Anastasi, lekarz kardiolog prof. Grażyna Świątecka oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Laureatami Medali św. Wojciecha zostali zaś w tym roku: włoski trener siatkówki Andrea Anastasi, lekarz kardiolog prof. Grażyna Świątecka oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Anastasi, który wcześniej kierował reprezentacjami Włoch, Hiszpanii i Polski w siatkówce, w 2014 r. objął funkcję trenera w Treflu Gdańsk. W ciągu pięciu lat pracy doprowadził do największych w historii gdańskiej siatkówki sukcesów. Najpierw wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski, a także Puchar Polski oraz Superpuchar, na skutek czego gdańska drużyna weszła do Ligi Mistrzów, w której uplasowała się na czwartej pozycji. W 2018 r. pod wodzą Anastasiego Trefl Gdańsk zdobył brązowy medal mistrzostw Polski.
Na wieloletnią działalność prof. Grażyny Świąteckiej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym składa się szereg wybitnych osiągnięć, zwłaszcza w kardiologii. Na uznanie zasługuje także jej działalność społeczna, a szczególnie długoletnie kierowanie Gdańskim Telefonem Zaufania "Anonimowy Przyjaciel", który założyła w 1967 r. wspólnie z prof. Tadeuszem Kielanowskim, jako pierwszą w Polsce placówkę tego rodzaju.
Trzecim laureatem Medalu św. Wojciecha została w tym roku instytucja - powołane w 2014 r. Europejskie Centrum Solidarności. Kapituła uznała, że ECS jest jedną z "najaktywniejszych gdańskich instytucji kultury". "Instytucja realizuje misję zachowania ideałów ruchu Solidarność: demokracji, otwartego i solidarnego społeczeństwa, kultury dialogu" - oceniono.
W kapitule Medali św. Wojciecha i Mściwoja II zasiadają m.in. prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt (mistrz kapituły), znawca historii Gdańska dr Andrzej Januszajtis, aktor Jerzy Kiszkis i przedsiębiorca Jan Zarębski.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ mok/