Kampania 1939

15.09.2019

M. Błaszczak: dziedzictwo ułanów pomaga Polakom budować tożsamość narodową

Dziedzictwo Ułanów Jazłowieckich pomaga Polakom budować tożsamość narodową - powiedział w niedzielę Mariusz Błaszczak. Szef MON uczestniczył w uroczystościach upamiętniających żołnierzy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w Górkach Kampinoskich (Mazowieckie).

Ułani Jazłowieccy podczas wojny obronnej 1939 r. stoczyli na terenie Puszczy Kampinoskiej walki z okrążającymi Warszawę wojskami niemieckimi. "Byli dzielni, wytrwali i ofiarni i dopięli swego. To jest wzór do naśladowania dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego" - powiedział minister Błaszczak, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

CZYTAJ TAKŻE

Szef MON podkreślił, że ułani służyli w "wyjątkowej" jednostce Wojska Polskiego, wyróżnionej Orderem Virtuti Militari za walki w latach 1918-20, oraz za "niezwykłe męstwo" w 1939 roku".

Szef MON podkreślił, że ułani służyli w "wyjątkowej" jednostce Wojska Polskiego, wyróżnionej Orderem Virtuti Militari za walki w latach 1918-20, oraz za "niezwykłe męstwo" w 1939 roku".

"Po udziale w sławnej Bitwie nad Bzurą, 17 września, w czterogodzinnej, okupionej dużymi stratami, ciężkiej walce Ułani Jazłowieccy pokonali nieprzyjacielskie jednostki, by dwa dni później przeprowadzić śmiałą szarżę pod Wólką Węglową, która umożliwiła części Armii Poznań znaczące wzmocnienie szeregów obrońców Warszawy" - przypomniał.

Minister podkreślił, że dziedzictwo ułanów, wyrażające się siłą charakteru, pomaga Polakom budować - na podstawie tradycji, historii i wiary - "naszą tożsamość narodową".

"Nie ulega dla mnie żadnym wątpliwościom, że łączy nas jedno - miłość ojczyzny. Polska nas łączy. Jesteśmy razem dlatego, że mamy wspólną tradycję, historię i język. Ziemia nas łączy i wiara, a także ułani z 14. Pułku i Matka Boska Jazłowiecka - ich patronka" - mówił.

Minister podziękował lokalnej społeczności oraz władzom samorządowym za pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat. "Duch jest silny w tej społeczności, a to jest istotne dla bezpieczeństwa Ojczyzny" – mówił.

W trakcie uroczystości odczytano apel pamięci, oraz złożono kwiaty pod Pomnikiem Poległych Ułanów Jazłowieckich.

autor: Monika Zdziera

mzd/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL