Europa i świat po 1989 roku

12.03.2019

M. Błaszczak: jesteśmy jednym z liderów NATO, kształtujemy jego oblicze

W ramach obchodów 20. rocznicy wejścia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz 15. rocznicy dołączenia do nich Słowacji odbyły się we wtorek w Pradze konsultacje przedstawicieli resortów obrony i spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej.

„To była dobra okazja, by się spotkać i porozmawiać, żeby przypomnieć sobie, jaką drogę przebyliśmy i żeby podkreślić, że bardzo wiele jest przed nami. Jesteśmy solidarni wobec siebie, wspieramy się wzajemnie” – powiedział polskim dziennikarzom w Pradze polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że wspólnie dbamy o nasze bezpieczeństwo, i przypomniał o udziale krajów V4 w misjach zagranicznych NATO.

Według szefa MON spotkanie konsultacyjne dotyczy relacji między krajami Grupy Wyszehradzkiej, które są bardzo dobre, oparte na wzajemnym zaufaniu. „Stanowimy wspólnotę, zarówno historyczną, jeżeli chodzi o ostatnie lata, jak i wspólnotę związaną podobnym, praktycznym podejściem do wyzwań, które nas czekają” – powiedział. Zaznaczył, że cieszy się, iż partnerzy z Czech i Węgier zapowiedzieli zwiększenie wydatków budżetowych na obronę.

Wyższe wydatki wojskowe są szansą dla wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej, które dzięki temu „będą mogły stanowić jeszcze większy podmiot w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego” - wskazał Błaszczak.

„Przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej są w dowództwach Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu i Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie” – przypomniał. Jego zdaniem oznacza to, że wspólnie zastanawiamy się, jak stawić czoło wzywaniom.

Minister zwrócił uwagę, że poza wyposażaniem armii w nowoczesny sprzęt zwiększana jest jej liczebność. „Rozmawiałem z moim czeskim kolegą Lubomirem Metnarem, który mówił o tym, że armia czeska rozwija się również liczebnie. Bardzo się z tego cieszę, bo wspólnie stanowimy gwarancje bezpieczeństwa” – powiedział Błaszczak.

Zwrócił też uwagę, że dla członków NATO jest ogromną wartością duma z faktu, że żyjemy w państwach demokratycznych i wolnych oraz że zależy nam na rozszerzaniu tej strefy wolności. „Cieszymy się, że już wkrótce do Sojuszu Północnoatlantyckiego dołączy 30 państwo – Północna Macedonia. Jesteśmy gotowi na tego typu inicjatywy” – zadeklarował.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ dmi/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL