Wystąpienie premier Beaty Szydło w środę w Oświęcimiu było ważne i poruszające - ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento Mirosław Krzyszkowski, odnosząc się do głosów krytycznych wobec wystąpienia szefowej rządu.
W środę premier Beata Szydło podczas uroczystości w Oświęcimiu z okazji 77. rocznicy deportacji polskich więźniów do Auschwitz, mówiła, że wstrząsający i haniebny proceder mordu prowadzony w obozach koncentracyjnych na zawsze pozostawił piętno na losach świata.
Premier podkreśliła, że wielkim zadaniem dla polityków, jest doprowadzić do tego, by "tak straszliwe wydarzenia, jak te, które miały miejsce w Auschwitz, a także innych miejscach kaźni nigdy więcej się nie powtórzyły. Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli" - powiedziała szefowa rządu.
Portal wp.pl opublikował krytyczną wypowiedź prezesa Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich Krzysztofa Utkowskiego na temat wystąpienia premier. "Dla mnie te słowa Beaty Szydło to jest wielka gafa. Nie wiem, to chyba jakiś skrót, zbitka myślowa, bardzo trudna do obrony – powiedział portalowi Utkowski.
Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento Mirosław Krzyszkowski ocenił w rozmowie z PAP wystąpienie premier jako "ważne i poruszające". "Wystąpienie premier Beaty Szydło było ważne i poruszające, szczególnie wtedy, gdy poruszała osobiste wątki" - powiedział Krzyszkowski. "Doszukiwanie się jakichkolwiek, nieuzasadnionych podtekstów jest przejawem złej woli" - dodał.
Wcześniej do głosów krytycznych wobec wystąpienia premier odniósł się rzecznik rządu Rafał Bochenek. "Jeżeli ktoś chce się doszukać złych intencji może je znaleźć w każdej wypowiedzi. Proponuję wysłuchać całe wystąpienie Premier@BeataSzydlo" - napisał na Twitterze Bochenek
Uroczyste obchody 77. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz odbywają się w środę w Oświęcimiu. 14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. (PAP)
mro/ par/