Polska jest jedną z najstarszych ojczyzn parlamentaryzmu w Europie, dzieje naszego kraju pokazują, że silna Rzeczpospolita nabierała prestiżu wtedy, gdy go odzyskiwały również Sejm i Senat – mówił w środę w Strasburgu marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Kuchciński przybył w środę do Strasburga, gdzie w Parlamencie Europejskim otworzył wystawę "Historia parlamentaryzmu w Polsce”. Uroczystego otwarcia dokonał wspólnie z wiceprzewodniczącym PE Zdzisławem Krasnodębskim (PiS).
Kuchciński mówił podczas otwarcia wystawy, że mówi ona nie tylko o dziejach polskiego parlamentaryzmu, ale też o związanych z nim wartościach. „Do tych wartości, które wykształciły się na przestrzeni tych kilkuset lat, zaliczamy m.in. zasadę powszechnej zgody posłów reprezentujących w naszej Rzeczypospolitej wszystkie ziemie i wszystkie stany oraz wypracowaną i przez setki lat prowadzoną zasadę zgodnej współpracy wszystkich stanów - króla, Senatu i Sejmu, które to tworzyły Sejm RP” - mówił marszałek.
Kuchciński wskazał, że do tych wartości zalicza się również „zgodna współpraca majestatu króla RP oraz ówczesnego narodu politycznego, który tworzyli przedstawiciele mający prawa wyborcze”. Do tych wartości - dodał marszałek - zalicza się również „potrzeba, a nawet umiłowanie wolności”, „wolności do, rozumianej w kategoriach republikańskich”.
„Polska jest jedną z najstarszych ojczyzn parlamentaryzmu w naszej części świata, na kontynencie europejskim” - zaznaczył Kuchciński. „Ten parlamentaryzm, współpraca Sejmu RP, przedstawicieli wszystkich ziem RP, rozpoczęła się na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych” - dodał.
Marszałek oświadczył również, że przyjęcie Konstytucji 3 Maja stało się dla Polaków „pewnym symbolem niepodległości”. Jak wskazał, był to dokument, który „utwierdzał nas w potrzebie utrzymania swobód obywatelskich i własnego silnego, mocnego państwa, zapewniającego bezpieczeństwo swoim obywatelom”.
Marszałek Sejmu oświadczył również, że dzieje Sejmu i Senatu RP są bardzo mocno związane ze współczesnymi czasami i pozwalają wyciągać wnioski na przyszłość. „Widzimy wyraźnie, że silna Rzeczpospolita, silne państwo nabierało prestiżu wtedy, gdy Sejm i Senat również odzyskiwały i uzyskiwały prestiż” - ocenił Kuchciński.
Krasnodębski podkreślił, że wystawa przypomina polską tradycję państwową, która jest „tradycją wolności politycznej”. Zaznaczył również, że Sejm zawsze był centralną instytucją RP.
„My, polscy posłowie, czy w polskim parlamencie, czy w europejskim, jesteśmy depozytariuszami tej wielkiej tradycji, które, mam nadzieję, ta wystawa przybliży i pozwoli zrozumieć naszym kolego z Parlamentu Europejskiego” - oświadczył Krasnodębski.
Kancelaria Sejmu podkreśliła, że ekspozycja została przygotowana z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 550-lecia Parlamentaryzmu Polskiego, specjalnie dla prezentacji w PE. "Jej celem jest przybliżenie odbiorcom z całej Europy kluczowych dla rozwoju polskiego parlamentaryzmu faktów historycznych" - wskazano.
Wystawa składa się z 11 plansz prezentujących najważniejsze wydarzenia z okresu XV-XVIII w., takie jak najstarszy pierwszy sejm dwuizbowy w Piotrkowie w 1468 r. czy Konstytucja 3 Maja.
Z Kuchcińskim do Strasburga przybyli: przewodniczący delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy poseł PiS Włodzimierz Bernacki, przewodnicząca sejmowej komisji ds. UE Izabela Kloc (PiS), zastępca przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych Marek Sawicki (PSL) oraz posłowie PiS - Małgorzata Gosiewska, Iwona Arent i Piotr Pyzik, posłowie Kukiz’15 - Tomasz Rzymkowski i Bartosz Jóźwiak oraz posłanka Małgorzata Zwiercan (Wolni i Solidarni).
W otwarciu wystawy wzięli ponadto udział m.in. były premier i były przewodniczący PE Jerzy Buzek, europoseł Ryszard Legutko oraz europosłowie reprezentujący inne kraje UE. (PAP)
Ze Strasburga Anna Tustanowska (PAP)
autor: Anna Tustanowska
amt/ akl/ kar/ mhr/