Powstanie Warszawskie

19.07.2019

M. Morawiecki: dla młodych ludzi życie Jerzego Majkowskiego ps. „Czarny” może być wzorem patriotyzmu

Dla młodych ludzi jego życie może być wzorem patriotyzmu, mądrości i umiłowania Ojczyzny - napisał w piątek na Twitterze po śmierci powstańca warszawskiego Jerzego Majkowskiego premier Mateusz Morawiecki.

Jerzy Majkowski, ps. Czarny zmarł w czwartek. Wspominając powstańca premier Morawiecki napisał w piątek na Twitterze: "Zmarł płk profesor Jerzy Majkowski, ps. +Czarny+ - powstaniec warszawski, kawaler Krzyża Walecznych. Jestem zaszczycony, że mogłem poznać Pana profesora osobiście i słuchać jego wspomnień. Dla młodych ludzi jego życie może być wzorem patriotyzmu, mądrości i umiłowania Ojczyzny".

Jerzy Majkowski urodził się 17 lutego 1928 r. W czasie Powstania Warszawskiego walczył na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej. W 1947 r. powrócił do Polski, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Był członkiem zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Prof. Jerzy Majkowski zmarł w wieku 91 lat. (PAP)

wbp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL