Polska po 1989 roku

02.06.2019

M. Morawiecki do mieszkańców Nowego Miasta: dziękuję za każdą cegiełkę do muru Rzeczypospolitej

Dziękuję Wam za każdy mały i większy krok, za każdą cegiełkę do – oby jak najpotężniejszego- muru Rzeczypospolitej – mówił w niedzielę do mieszkańców Nowego Miasta nad Pilicą premier Mateusz Morawiecki.

"Cieszę się, że mogę małą cegiełkę dokładać do naprawy naszej Rzeczypospolitej. Tak naprawdę, to wasza wiara w możliwość zmiany stanu rzeczy, w sprawiedliwość, w solidarność, to co niesie nas od kilkudziesięciu lat, sprawiła, że nowa rzeczywistość jest możliwa" – powiedział premier do mieszkańców Nowego Miasta.

Morawiecki wziął udział w festynie rodzinnym zorganizowanym w ogrodach klasztornych Braci Mniejszych Kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą. Znajduje się tam sanktuarium błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który w nowomiejskim klasztorze spędził ostatnie lata życia.

Premier obejrzał przedstawienie ukazujące życie bł. Honorata, które przygotowały dzieci z miejscowej szkoły. Podkreślił, że wizyta w sanktuarium jest dla niego "spotkaniem z pięknymi wartościami, które są mi szczególnie bliskie".

"Bł. Honorat miał przed sobą wielką karierę u jednego z naszych zaborców ówczesnych. Mógł spokojnie wybrać taka drogę, musiał tylko porzucić dwie wielkie wartości: patriotyzm i wiarę" – mówił o Honoracie Koźmińskim premier. Zaznaczył, że późniejszy błogosławiony nawrócił się jednak i "poszedł drogą pomocy ludziom, drogą patriotyzmu, drogą odbudowy polskości w realiach, jakie wtedy miały miejsce".

Premier przypomniał, że po powstaniu styczniowym ojciec Honorat, zakładając bezhabitowe zgromadzenia, przyczynił się do odbudowy patriotyzmu i do przetrwania polskości w wielu sercach.

"Jesteśmy winni mu i wszystkim jego współbraciom ogromną wdzięczność. Za wszystko, co robią żeby chronić Polskę" – powiedział premier.

Według Morawieckiego także droga matki Koźmińskiego, która ciężko pracowała, starała się dobrze wychować swojego syna, była trudna. "Te jej trudy są pewnym przykładem trudów wszystkich matek w latach zaborów i później, w czasach wojen komunizmu i do dnia dzisiejszego" - zaznaczył premier.

"Niedawno był Dzień Matki podziękujmy naszym wszystkim mamom, za to, że przechowały wiarę i przechowały Polskę" – powiedział Morawicki. Premier dziękował też tym wszystkim, którzy "starają się wychować nasze dzieci i młodzież na dobrych, uczciwych Polaków, którzy kochają Polskę".

Na festynie w Nowym Mieście tej byli też obecni, m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef biura politycznego premiera Marek Suski, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Honorat Koźmiński (1829 -1916) to polski kapucyn, teolog, prezbiter, założyciel wielu zgromadzeń zakonnych, działacz konspiracyjny w okresie powstania styczniowego. Został beatyfikowany 16 października 1988 r. przez Jana Pawła II .(PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL