Polska po 1989 roku

20.02.2018

M. Suski na temat relacji polsko-izraelskich: jest światełko w tunelu

Jest jakieś światełko w tunelu - mówił szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski odnosząc się do relacji między Polską a Izraelem oraz zgody na powołania przez obie strony zespołów ds. dialogu. Jednak Izrael też widzi, że to nie tylko nam nie służy, ale im nie służy - zaznaczył.

Szef gabinetu politycznego premiera przypomniał we wtorek w Telewizji Republika, że podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu szefowie rządów zgodzili się na powołanie zespołów (w ramach których eksperci będą prowadzić badania historyczne).

Suski zaznaczył, że rozmowy między szefem polskiego rządu a premierem Izraela były trudne. Dodał jednak, że deklaracja premiera Netanjahu ws. powołania zespołu to "dobra informacja". "Jest jakieś światełko w tunelu; jest pokazanie, że jednak Izrael też widzi, że to nie tylko nam nie służy, ale im nie służy" - ocenił minister.

Jak dodał, po stronie izraelskiej - mimo "trzymania się swojej wersji" - jednak jest "chęć wejścia na poziom rozmów pomiędzy zespołami" historyków. "To jest dobry sygnał" - dodał Suski. Jego zdaniem "zespoły historyków mogą wspólnie dojść do porozumienia".

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. (PAP)

agzi/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL