Wierni Kościoła Starokatolickiego Mariawitów z całej Polski modlili się w czwartek w Płocku w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym mariawitów. W tym roku mija jubileusz 120 lat mariawityzmu. Podczas uroczystej sumy, odprawionej w Świątyni Miłosierdzia i Miłości, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Ludwik Maria Jabłoński przypomniał, że mariawici "pielgrzymują do świątyni płockiej, aby doświadczyć szczególnej obecności Boga i dostąpić Jego miłosierdzia".
"Mariawici i wszyscy ludzie dobrej woli nawiedzają to święte miejsce, aby oddać hołd Zbawicielowi, który w boskiej Eucharystii milczy, cierpi i miłuje" - powiedział m.in. w kazaniu bp Jabłoński. Dodał, że "Chrystus cierpi wtedy, gdy o Nim zapominamy i nie oddajemy takiej czci, jaka należy się Bogu obecnemu w tajemnicy ołtarza".
"Tak więc należy pamiętać, że wolą Boga jest, aby Jego Syn obecny w sakramencie ołtarza był adorowany, a jego serce przebite na krzyżu i obecne w Eucharystii mogło wszystkim proszącym błogosławić, obdarzać pokojem i miłosierdziem" - podkreślił bp Jabłoński. Nawiązał przy tym do mijającej w tym roku 120. rocznicy objawienia "Dzieła Wielkiego Miłosierdzia" założycielki mariawityzmu św. Marii Franciszki Feliksy Kozłowskiej (1862-1921).
Ruch mariawicki powstał pod koniec XIX w., stawiając sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes i szerzenia kultu maryjnego. Jego założycielką była św. Maria F. F. Kozłowska, która w sierpniu 1893 r. w Płocku doznała objawienia, wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości przez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej.
"Rocznica ta powinna skłaniać nas do refleksji i zadumy nad minionym czasem, który tworzyły poprzednie pokolenia mariawitów. Były to lata prześladowań i jakże bolesnych doświadczeń, kiedy wyznawcy mariawityzmu byli poddani wielkiej próbie wierności dla tegoż dzieła bożego" - powiedział bp Jabłoński.
Zaznaczył jednocześnie, że jubileusz mariawityzmu "przede wszystkim powinien być dziękczynieniem za dar Wielkiego Miłosierdzia dla świata". "Powinniśmy być wdzięczni Bogu za jego dobroć, pokornie prosząc o łaskę wiary, aby w naszych w sercach było ciągłe pragnienie miłowania Pana Jezusa obecnego w Przenajświętszym Sakramencie, który jest źródłem miłosierdzia bożego" - zaapelował do wiernych bp Jabłoński.
Przypominając o przypadającym 15 sierpnia święcie Wojska Polskiego biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów przekazał żołnierzom najlepsze życzenia i pozdrowienia. "Życzę, aby ich służba dla Ojczyzny otoczona była zawsze tarczą bożej opieki" - powiedział bp Jabłoński.
W mszy świętej w płockiej świątyni Miłosierdzia i Miłości i dorocznym zjeździe wiernych Kościoła Starokatolickiego Mariawitów uczestniczyło w czwartek ponad 1,5 tys. osób.
Ruch mariawicki powstał pod koniec XIX wieku, stawiając sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes i szerzenia kultu maryjnego. Jego założycielką była św. Maria F. F. Kozłowska, która w sierpniu 1893 r. w Płocku doznała objawienia, wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości przez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej.
Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z Kościoła Rzymsko-Katolickiego w 1906 r., gdy Stolica Apostolska odmówiła zalegalizowania mariawickich zgromadzeń modlitewnych, a następnie ekskomunikowała Marię F.F. Kozłowską.
Odwiedzany przez wiernych grób założycielki mariawityzmu znajduje się w podziemiach płockiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości, która została konsekrowana w 1914 r. Wybudowana w stylu neogotyckim katedra wraz z kompleksem klasztornym jest największą i najważniejszą świątynią mariawitów.
W 1935 r. w Kościele Starokatolickim Mariawitów doszło do rozłamu i wyodrębnienia się Kościoła Katolickiego Mariawitów z siedzibą w Felicjanowie pod Płockiem. Obecnie ma on około 3 tys. wiernych, skupionych w 10 parafiach w całym kraju.
Kościół Starokatolicki Mariawitów liczy w Polsce około 25 tys. wyznawców, a blisko 5 tys. mariawitów tego wyznania mieszka we Francji, głównie w Paryżu. Siedzibą władz Kościoła jest Płock.
Kościół Starokatolicki Mariawitów posiada trzy diecezje: lubelsko-podlaską, śląsko-łódzką oraz warszawsko-płocką oraz prowincję francuską. Kształci duchownych na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Kościół jest m.in. członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej, Światowej Rady Kościołów i Konferencji Kościołów Europejskich. (PAP)
mb/ je/