Kilkaset osób wzięło udział w sobotę wieczorem we Wrocławiu w Marszu Wzajemnego Szacunku, który co roku organizowany jest 9 listopada - w rocznicę Nocy Kryształowej. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Marsz wyruszył spod Synagogi pod Białym Bocianem i zakończył się pod pomnikiem upamiętniającym spaloną podczas nocy kryształowej synagogę przy ul. Łąkowej.
Rozpoczynając marsza przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu Aleksander Gleichgewicht przypomniała tragiczne wydarzenia Nocy Kryształowej z 1938 r. „Spotykamy się tu, by wspominać wydarzenia sprzed 75 lat, które dziś nazwać możemy preludium do tragedii jeszcze straszniejszej - do Holokaustu” - mówił.
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz pytał w przemówieniu czy 75 lat, które upłynęły od Nocy Kryształowej zabezpieczyły ludzi przed podobnym atakiem zbiorowej agresji.
„Czy staliśmy się lepsi? Czy nie odczuwamy pogardy wobec innych? Czy te 75 lat rzeczywiście oczyściły serca Europejczyków z nienawiści, czy może jedynie zmieniły fakty w straszną bajkę o zamierzchłych czasach? Mówię o wszelkich pokusach i przejawach rasowej wzgardy, bądź nacjonalistycznego poczucia wyższości. Takim postawom musimy się dziś i zawsze przeciwstawiać” - podkreślił Dutkiewicz.
Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Gottfried Zeitz zaznaczył, że 75 lat temu miał miejsce dramat, a przed nim upadek cywilizacji. „Nie ma tutaj mowy o przedawnieniu, nie wolno o tym zapomnieć. My Niemcy ponosimy szczególną odpowiedzialność i tę odpowiedzialność na siebie przejmujemy (...) Pojednanie nigdy i pod żadnym pozorem nie oznacza zapomnienia” - oświadczył.
Noc Kryształowa to pogrom ludności żydowskiej w Niemczech, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. Pogromy, które miały zorganizowany charakter, odbyły się również w wielu miastach ówczesnego Dolnego Śląska. Podczas Nocy Kryształowej spalono kilkaset synagog na terenie Niemiec, zbezczeszczono cmentarze żydowskie oraz kilka tysięcy sklepów i mieszkań żydowskich. Tej nocy zginęło blisko stu Żydów, a ponad dwadzieścia tysięcy wkrótce zostało osadzonych w obozach koncentracyjnych.(PAP)
pdo/ par/