Europa i świat po 1989 roku

08.09.2019

Marszałek Karczewski: II Zjazd Wilniuków łączy Polskę i Litwę

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przemawia podczas spotkania w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. 08.09.2019. Fot. PAP/R. Guz Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przemawia podczas spotkania w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. 08.09.2019. Fot. PAP/R. Guz

II Zjazd Wilniuków łączy Polskę i Litwę; tych, którzy tu mieszkają i tych, którzy mają tu korzenie, a chcą podtrzymywać polskość i dzielić się nią – powiedział w niedzielę marszałek Senatu Stanisław Karczewski w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Marszałek, który przebywa w litewskiej stolicy z jednodniową wizytą, spotkał się z uczestnikami II Światowego Zjazdu Wilniuków. Odbywa się on od piątku pod hasłem "Łączy nas Wilno". Przedsięwzięcie, skierowane do Polaków związanych z Wilnem i Wileńszczyzną, zostało reaktywowane po dziesięciu latach przerwy.

Karczewski zwiedził wystawę dotyczącą historii i sukcesów polskiej motoryzacji "MotoWilno międzywojenne. Śladami pierwszych rajdów motocyklowych". Spotkał się także z uczestnikami zorganizowanej w ramach Zjazdu gry miejskiej.

CZYTAJ TAKŻE

„To drugi zjazd po dziesięcioletniej przerwie i widzimy, jak jest ważny i istotny dla Polaków, którzy stąd wyjechali, którzy się tu urodzili, którzy mają tutaj swoje korzenie i przyjeżdżają do Wilna. I łączą – Polskę, Litwę, osoby które stąd wyjechały i te, które tu mieszkają, chcą podtrzymywać polskość i dzielić się nią, pokazywać ją” – mówił marszałek Senatu.

„Wilno i państwa zjazd łączy Polskę i Litwę i bardzo za to dziękuję” – powiedział, zwracając się do organizatorów Zjazdu.

Jak podkreślił Karczewski, „coraz lepsze relacje z władzami Litwy i Polski też przyczyniają się do dobrego klimatu i atmosfery zjazdu”. „Chciałbym zapewnić, że będziemy podtrzymywać te relacje, budować dalsze relacje” – mówił.

Podkreślił, że jeszcze w niedzielę spotka się z przewodniczącym litewskiego Sejmu Viktorasem Pranckietisem. „Będziemy rozmawiać o przyszłości naszej współpracy, nie pomijając spraw trudnych, także pisowni polskich nazwisk. Myślę, że nasz konsekwentny dialog doprowadzi do dobrych dla nas rozwiązań” – powiedział marszałek Senatu.

CZYTAJ TAKŻE

Karczewski nawiązał też do zakończonej w sobotę wizyty na Łotwie. Pytany przez dziennikarzy o sprawę zwiększenia dostępu zamieszkałych tam Polaków do polskiej telewizji, marszałek Senatu zapewnił, że będzie m.in. na ten temat rozmawiał w ciągu najbliższych dni z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Jak zaznaczył, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny dla Polonii jest kontakt z ojczystym językiem.

„Osoby w wieku podeszłym bardzo dobrze mówią po polsku, dzieci się go uczą, ale średnie pokolenie czeka na możliwość kontaktu z językiem polskim” – zauważył.

Po spotkaniu w Domu Kultury Polskiej Karczewski udał się na Cmentarz na Rossie. Złożył wieniec na grobie, gdzie spoczywa matka marszałka Józefa Piłsudskiego i jego serce.

Z Wilna Wiktoria Nicałek (PAP)

wni/ dmi/ ap/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL