Polacy na frontach II wojny światowej

05.05.2019

Marszałek Karczewski zapowiada rozmowy z wicepremierem Glińskim o sytuacji na Monte Cassino

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w niedzielę w Rzymie, że będzie rozmawiał z wicepremierem Piotrem Glińskim na temat problemów wokół dostępu do miejsc pamięci na Monte Cassino. W ostatnich latach narasta spór z prywatnym dzierżawcą terenu.

Tak marszałek Senatu skomentował wystąpienie prezes Związku Polaków we Włoszech Urszuli Stefańskiej Andreini, która podczas niedzielnych obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą w ambasadzie RP w Wiecznym Mieście mówiła o sporze na tle dostępu do trzech pomników wzniesionych w 1945 roku.

Obecny dzierżawca tamtejszych terenów należących do opactwa benedyktynów, włoski przedsiębiorca, ma na podstawie zawartej z nim umowy prawo do pobierania opłat za wstęp na te tereny. Zapowiedział też plany produkcji piwa na tym obszarze. Niedawno na zamkniętej drodze dojazdowej do polskich pomników pojawiła się tablica z napisem "Mały browar" - dodała Stefańska Andreini.

Podkreśliła w swym wystąpieniu, że próby rozwiązania tego problemu nie przyniosły dotąd rezultatu. Nie ma też, jak dodała, odpowiedzi na kierowane do opata przez organizacje polsko-włoskie i międzynarodowe środowiska polonijne apele o zapewnienie dostępu do pomników i odstąpienie od działalności sprzecznej z historycznym charakterem tego obszaru.

Marszałek Karczewski, podkreślając, że zbliża się 75. rocznica bitwy o Monte Cassino, zapewnił dziennikarzy: "Na pewno będę rozmawiał z wicepremierem Piotrem Glińskim, w jaki sposób rozwiązać ten problem, jeśli taki jest, bo ja pierwszy raz od pani przewodniczącej dowiedziałem się o tym problemie".

"Zawsze wydawało mi się, że to miejsce jest niezwykle zadbane" - dodał marszałek Senatu. Zauważył, że na polski cmentarz wojenny przyjeżdżają liczne polskie pielgrzymki i wycieczki.

Jak zaznaczył Karczewski, "jeśli jest taka potrzeba", to możliwe będzie również udzielenie finansowego wsparcia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL