Polska po 1989 roku

15.08.2018

Marszałek Sejmu do polskich żołnierzy: wierzę, że nigdy nie zawiedziecie

Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie – napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

"15 sierpnia 1920 r. polskie wojsko pod dowództwem Marszałka Piłsudskiego odniosło spektakularny sukces w walce z bolszewikami. Dziś Wy, żołnierze, jak oni wtedy, stoicie na straży naszej niepodległości. Wierzę w Was! Wierzę, że nigdy nie zawiedziecie" - napisał Kuchciński na Twitterze.

Podczas tegorocznego święta Wojska Polskiego, głównymi punktami są defilada w Warszawie z udziałem wojsk sojuszniczych, nominacje generalskie, a także uroczystości w miejscach związanych z Bitwą Warszawską 1920 r.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia. (PAP)

ago/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL