Relacje polsko-gruzińskie, także na poziomie parlamentarnym oraz współpraca regionów - były głównymi tematami środowego spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z szefem MSZ Gruzji Davitem Zalkalianim.
Jak podaje w przesłanym PAP komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu, rozmowy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i ministra spraw zagranicznych Gruzji Davita Zalkalianiego "zdominował temat współpracy na linii Warszawa-Tbilisi, a także kwestia polskiego wsparcia dla narodu gruzińskiego".
"Cieszę się, że jestem wśród przyjaciół w Warszawie i mogę odczuć atmosferę polskiego wsparcia dla suwerenności naszego kraju i naszych europejskich aspiracji. Postawa Polski jest wyrazem solidarności dla Gruzji" - podkreślił Zalkaliani, którego cytuje CIS.
Politycy rozmawiali o silnych relacjach łączących oba państwa, w tym tych na poziomie parlamentarnym. W obu parlamentach działają grupy wzajemnej przyjaźni. Marszałek Sejmu wskazał także na współpracę na poziomie instytucjonalnym i przypomniał o działającym w ramach Kancelarii Sejmu, Sekretariacie Współpracy Międzyparlamentarnej Państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Na pozytywne przykłady zacieśniania kontaktów zwracał też uwagę minister spraw zagranicznych Gruzji; jak podaje CIS, wskazywał w tym kontekście na "rozwijające się połączenia lotnicze, turystykę, i współpracę biznesową".
Tematem rozmów była także współpraca na poziomie regionów. Marszałek Sejmu zaproponował podjęcie inicjatyw mających na celu jej pogłębienie. Wyrazem tego jest chęć poszerzenia składu polskiej delegacji wybierającej się do Gruzji na początku listopada o przedstawicieli władz lokalnych.
Marszałek Kuchciński przekazał też szefowi MSZ Gruzji tekst przyjętej we wtorek uchwały, będącej dowodem solidarności z narodem gruzińskim 10 lat po agresji Rosji na Gruzję.
W spotkaniu uczestniczyła przewodnicząca Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej Małgorzata Gosiewska oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. (PAP)
autor: Wiktoria Nicałek
wni/ mrr/