Dziękuję, że podtrzymujecie więź z Polską, to dla nas bardzo ważne - mówił w czwartek w Olsztynie marszałek Senatu Stanisław Karczewski na spotkaniu z dziećmi polskiego pochodzenia, które przyjechały z Ukrainy i Rosji na kolonie w ramach akcji "Lato z Polską".
Marszałek spotkał się w Olsztynie z kilkudziesięcioma uczestnikami kolonii edukacyjno-integracyjnych, wypoczywającymi w uniwersyteckim kampusie w Olsztynie w ramach Akcji "Lato z Polską". Pobyty polonijnych dzieci z całego świata są organizowane od 2009 r. przez "Wspólnotę Polską", pod auspicjami Senatu i przy współpracy z lokalnymi samorządami.
Karczewski mówił dzieciom, że ich pobyt w Polsce to przede wszystkim możliwość zapoznania się z historią, kulturą, językiem i polskimi tradycjami. Zapewnił, że zależy mu na tym, by takie kontakty były jak najczęstsze. "Dziękuję, że podtrzymujecie więź z Polską. To dla nas jest bardzo ważne" - podkreślił.
Przypomniał rolę Senatu m.in. w przekazywaniu środków na wzmacnianie i podtrzymywanie tożsamości narodowej Polaków i Polonii poza granicami kraju. Zapowiedział, że w przyszłych latach będzie więcej środków na kontakty i przyjazdy do kraju, przede wszystkim dzieci i młodzieży.
Marszałek wysłuchał koncertu polskich piosenek śpiewanych przez uczestników kolonii z Ukrainy i Rosji, rozmawiał z dziećmi i ich wychowawcami. Pytał, czy są zadowoleni z wypoczynku i chcą przyjechać ponownie.
Jak ocenił po tym spotkaniu, duża część młodzieży, z którą rozmawiał będzie chciała wiązać swoją przyszłość z Polską; myślą o studiowaniu tutaj, a później być może również o dalszym pobycie.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci i młodzież polskiego pochodzenia, mieszkające na Ukrainie i w południowej części Rosji. Jak mówił PAP opiekun jednej z grup, wiceprezes Polskiego Centrum Narodowo-Kulturalnego "Jedność" w Krasnodarze Jan Karbownicki, możliwość przyjazdu na takie kolonie mają jedynie te dzieci, które najaktywniej uczestniczą w promocji kultury i tradycji polskich. "Zawsze uważamy, że Polska to nasza historyczna ojczyzna, drugi nasz kraj" - podkreślił.
Karbownicki dodał, że uczestnicy kolonii są bardzo zadowoleni z pobytu i serdeczności, z którą spotykają się w kraju przodków. "Większość mówi po polsku i nie ma żadnych trudności w nawiązywaniu tutaj kontaktów" - powiedział.
W czasie tegorocznych wakacji - jak poinformowała "Wspólnota Polska" - w miasteczku akademickim w olsztyńskim Kortowie i Domu Polonii w Ostródzie będą odpoczywać i uczyć się grupy z Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Litwy i Białorusi, a także Europy Zachodniej i USA. Poza wypoczynkiem przygotowano dla nich program pozwalający poznawać język, historię i kulturę Polski.
Program pierwszego turnusu związany jest z postacią Mikołaja Kopernika. W ciągu dwóch tygodni dzieci zwiedzają miejscowości na Warmii i Mazurach, w których mieszkał i pracował astronom. Odwiedzą też Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Toruń.
Niektóre z obozów przeznaczone są dla uzdolnionych uczniów, którzy chcą podnieść poziom wiedzy z przedmiotów umożliwiających studia w Polsce, m.in. na kierunkach medycznych, a także laureatów realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim konkursu "Z matematyką przez świat" i przyszłych liderów projektu "Młodzieżowy ambasador Polskości".
W tym roku do kraju na zaproszenie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przyjedzie w sumie 1700 dzieci z 36 krajów. Ich pobyty zorganizowane będą w 30 miastach we współpracy z lokalnymi samorządami. Akcja "Lato z Polską" jest współfinansowana ze środków Senatu.
(PAP)
mbo/ agz/