Nie wszyscy wiedzą, że Wielkopolska jest kolebką polskiej państwowości – obchody 1050-lecia chrztu Polski maja szansę to zmienić – powiedział we wtorek w Poznaniu na konferencji poświęconej jubileuszowi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Centralne uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. Zaplanowano uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem prezydenta Andrzej Dudy, posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, oraz spotkanie religijno-artystyczne na poznańskim stadionie, które zwieńczy premiera musicalu „Jesus Christ Superstar”. Na uroczystości zaproszeni zostali przedstawiciele władz politycznych i kościelnych z całej Europy.
Władze Wielkopolski, ale także obu miast: Gniezna i Poznania liczą, że uroczystości przyczynią się do poszerzenia wiedzy o ich roli w kształtowaniu się polskiej państwowości. „Chcemy pokazać, że Poznań odgrywał w przeszłości bardzo dużą rolę, odgrywa ją także dzisiaj” – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Marszałek Woźniak podkreślił, że tegoroczne uroczystości są swoistą rekompensatą za obchody 1000-lecia chrztu, celebrowane w 1966 roku w opozycji Kościoła i państwa. „Dziś świętujemy razem, to jest podstawowa wartość świętowania 1050-lecia, chociaż z racji liczby nie jest ono może tak dostojne, jak tysiąclecie” – powiedział.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl przypomniał, że rok 966 był ważny dla Kościoła, ale także dla polskiej państwowości. „Od samego początku naszą intencją było więc, aby świętowanie było wspólne. By każdy mógł się cieszyć z tego jubileuszu” – powiedział.
Marszałek Woźniak podkreślił, że wciąż nie wszyscy Polacy wiedzą, że Wielkopolska jest kolebką polskiej państwowości. Wiedzę tę mają zwiększyć wydarzenia towarzyszące obchodom 1050-lecia, organizowane w całej Polsce a także za granicą. „Obchody jubileuszowe to okazja, by zaprosić wszystkich Polaków do nas i by przypomnieć sobie trochę historii” – dodał.
„Wszyscy w Polsce wiedzą, że stolica kraju była w Krakowie i jest w Warszawie, ale nie wszyscy znają początki państwa polskiego. Wówczas stolica była tam, gdzie był władca” – powiedział marszałek, przypominając, że do dziś między Poznaniem i Gnieznem trwa pewna rywalizacja o to, które z miast było pierwszą stolicą Polski.
„Gniezno zaczyna centralne uroczystości - byłoby rzeczą niezrozumiałą, gdyby, jako pierwsza stolica Polski, ich nie zaczynało” – podkreślił prezydent Gniezna Tomasz Budasz.
Jak dodał, miasto przygotowało szereg wydarzeń promocyjnych, które mają ściągnąć do Gniezna odwiedzających. Wraz z gminą Łubowo i powiatem gnieźnieńskim uczestniczy w trwającej przez cały rok kampanii promocyjnej „Chrzcielnica Polski”. „Specjalne oznakowanie na drodze S5 będzie prowadziło do Gniezna i Ostrowa Lednickiego, gdzie możemy mówić o początkach państwa polskiego. Przygotowaliśmy też specjalne gadżety, m.in. kawę +Mieszko+ i +Dobrawa+” – powiedział Budasz.
Jacek Jaśkowiak zaprosił wszystkich na obchody jubileuszu chrztu. "To okazja do pokazania, jak ważną rolę odgrywał Poznań w historii Polski. Chrzest zdefiniował nasze miejsce w Europie. To, że dzisiaj jesteśmy w Unii Europejskiej jest również konsekwencją tamtej decyzji” – powiedział prezydent miasta
14 kwietnia w Gnieźnie sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Eucharystię w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem przedstawicieli władz państwa z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, poprzedzi procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztof Wętkowski poinformował, że podczas uroczystości w katedrze odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne, zaś ok. 40 polskich misjonarzy wybierających się do różnych krajów świata odbierze krzyże misyjne.
Tego dnia w Gnieźnie rozpoczną się też obrady Konferencji Episkopatu Polski. Księża biskupi złożą na Ostrowie Lednickim wyznanie wiary i wsłuchają się w bicie jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”.
„Istotny jest wymiar ekumeniczny tego wydarzenia. Chrzest Mieszka był chrztem Kościoła jeszcze niepodzielonego. Św. Wojciech jest nazywany patronem Kościoła niepodzielonego. Dlatego w wydarzeniach na Ostrowie Lednickim uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Polsce” – powiedział bp Wętkowski.
W piątek 15 kwietnia w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego w trakcie, których orędzie wygłosi prezydent Duda. Wykonane zostanie jubileuszowe oratorium „966.pl” Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św.
Bp Damian Bryl poinformował, że zaplanowane wydarzenia religijne mają przypominać klimat obchodów millenijnych w 1966 roku. "Będziemy gościli obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i tak, jak 50 lat temu, przez miasto ruszy maryjna procesja z fary do katedry” – powiedział.
Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych.
Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk. Postać Judasza zagra Janusz Kruciński, natomiast rolę Marii Magdaleny - solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu Anna Lasota. Całością dyrygować będzie Piotr Deptuch, inscenizację przygotuje Sebastian Gonciarz. (PAP)
rpo/ par/