Fotograficzny projekt Pawła Żaka pt. "Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury" zostanie pokazany w warszawskiej Leica Gallery. Wystawie towarzyszy album z pracami artysty.
Na jednolitym tle jasnobeżowej ściany i bieli wykrochmalonego obrusa Paweł Żak fotografuje swoje martwe natury. Od takiego czystego, prawie neutralnego tła odcinają się wyraźnymi konturami fotografowane przedmioty: czaszka człowieka, szklanka wody, gałązka kwitnącej wiśni.
"Projekt Pawła Żaka poświęcony jest martwym naturom. Fotografia na ogół nie lubi martwej natury, ponieważ skupia się raczej na rzeczywistości niż na świecie wykreowanym - zaznaczył w rozmowie z PAP Rafał Łochowski z Leica Gallery. - Żak jest osobą doskonale zorientowaną w historii sztuki, artystą o wielkiej wrażliwości, który swoimi pracami nawiązuje np. do malarstwa holenderskiego, do abstrakcji, minimalizmu czy sztuki japońskiej. Możliwość obejrzenia tych fotografii to prawdziwa uczta dla osób, które interesują się malarstwem, plastyką, szukają ukrytych znaczeń, lubią swoistą korespondencję sztuk" - dodał Łochowski.
Ekspozycja, która jest jednocześnie wystawą kończącą przewód habilitacyjny Pawła Żaka na Uniwersytecie Warszawskim, pokazuje 20 najnowszych prac, powstałych w 2016 r.
Wystawie towarzyszy album zatytułowany "I inne historie", który obejmuje cały cykl od 2008 r. do 2016 r. "Album zawiera ok. 60 fotografii, a więc znakomitą większość prac stworzonych w ramach cyklu; wybraliśmy je wspólnie z autorem fotografii. Album opatrzony jest dwoma bardzo interesującymi esejami - Bogdana Konopki, polskiego fotografa mieszkającego i tworzącego od wielu lat w Paryżu oraz Adama Mazura, znanego krytyka fotografii" - powiedział Łochowski.
"Prace zebrane pod jednym tytułem +Ćwiczenia obowiązkowe i inne historie+, to ostatnia odsłona Pawła Żaka – artysty dojrzałego, minimalistycznego i tym razem wyjątkowo chłodnego. Wykonane cyfrowo zdjęcia zwracają uwagą swoją surowością, ostrością (...). Jednocześnie urzekają minimalizmem i abstrakcją. Ten cykl to rodzaj haiku, skoncentrowanej energii wizualnej, która również uruchamia wyobraźnię" - napisał Adam Mazur.
"Warstwa wizualna urzeka swoją wieloznacznością. Wyjęte z czasu i przestrzeni obiekty są tu pokazane w jednej, niezmiennej sytuacji, która jednak daje ogromne pole do interpretacji. I, to jest właśnie istotą martwej natury " - podkreślił krytyk.
Paweł Żak urodził się w 1965 r. w Warszawie. Jest członkiem ZPAF od 1995 r.
Ukończył studia na Wydziale Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1990-93 Wyższe Studium Fotografii ZPAF w Warszawie, a następnie uzupełniające studia magisterskie na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, które zakończył dyplomem w 2002 r.
Na początku lat 90. był asystentem Andrzeja Zygmuntowicza, od którego uczył się fotografii reklamowej. Indywidualne wystawy miał m.in w Małej Galerii ZPAF-CSW, Galerii "pf" w Poznaniu, Galerii FF w Łodzi, Galerii Image w Aarus, Dania (1999), Galerii WM w Amsterdamie (2000). Brał także udział w najważniejszych wystawach zbiorowych w Polsce: "Wokół dekady. Fotografia polska lat 90." (Łódź, Wrocław, Katowice, Bielsko-Biała, 2002-03) oraz "Dotknięcie realności" (BWA Wrocław, 2002).
Pierwszy cykl fotografii "Dom i ogród" (1993-94) poświęcił własnemu domowi i ogrodowi, w którym dostrzec można ślady działania człowieka. Intymność i nastrój, zainteresowanie własnym zarówno realnym, jak i wyimaginowanym światem zaprezentowane przezeń w tym cyklu przywodzą na myśl twórczość jednego z najważniejszych fotografów czeskich XX w. - Josefa Sudka.
W następnym cyklu "Opowieści" Żak przedstawił własną historię o życiu, sztuce i o fotografii. Stworzył intymny a jednocześnie charakterystyczny nastrój, operując oryginalnymi środkami wypowiedzi, jak drapanie negatywu i specjalne tonowanie.
Obok tego cyklu fotografował "umierające" kwiaty, nawiązując do zdjęć z połowy XIX w. kiedy to stosowano długi czas naświetlania, co często kończyło się nieostrymi rejestracjami a także eksperymentowano z różnymi technikami.
W 2004 r. pokazał nowe fotografie oparte na autoportretach i portretach na wystawie "Bliski znajomy" (Mała Galeria ZPAF-CSW), przedstawiając prace o bardziej egzystencjalnym i osobistym charakterze.
Wernisaż wystawy Pawła Żaka "Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury" w warszawskiej Leica 6×7 Gallery odbędzie się 31 marca, wystawa będzie dostępna dla publiczności - od 1 kwietnia. (PAP)
abe/ pat/