Europa i świat po II wojnie światowej

10.07.2018

Materiały związane z poszukiwaniem ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji trafiły do IPN

Dyrektor Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji Omar Tushurashvili przekazał we wtorek pionowi poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej mapy i fotografie, które mają pomóc w poszukiwaniach tajnych miejsc pochówku ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji.

Jak poinformował IPN na swojej stronie internetowej, materiały przekazano podczas spotkania wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka z Tushurashvilim i szefem I Wydziału Archiwum MSW Gruzji Giorgim Metskhovrishvilim, które odbyło się w Warszawie.

"Podczas wizyty została omówiona dotychczasowa współpraca Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN z Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji w ramach poszukiwania miejsc tajnych pochówków ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji. W marcu bieżącego roku specjaliści z pionu poszukiwań Instytutu oraz z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzili prace archeologiczne, ekshumacyjne i identyfikacyjne w Rustavi" – czytamy.

W komunikacie podano, że dyrektor Archiwum MSW Gruzji przekazał na ręce Szwagrzyka "mapy i fotografie, odnalezione w wyniku kompleksowej kwerendy zrealizowanej w zasobach Archiwum Ministerstwa, jak również w gruzińskich instytucjach pokrewnych". "Materiały będą pomocne w dalszych fazach przedsięwzięcia. Kontynuacja prac pionu poszukiwań na terenie Gruzji planowana jest na wiosnę 2019 roku" – dodano.

Według Instytutu, w trakcie spotkania obie strony podkreśliły również "wagę dotychczasowej współpracy i podziękowały za jej rezultaty". "Prof. Szwagrzyk dodał, że Instytut dołoży wszelkich starań, by pomóc stronie gruzińskiej w zlokalizowaniu miejsc tajnych pochówków ofiar represji sowieckich. Zapewnił, że przekazana dokumentacja zostanie niezwłocznie poddana analizie i zestawiona z archiwaliami w dyspozycji IPN" – czytamy.

IPN poinformował także, że spotkanie zwieńczyła prezentacja filmu, zrealizowanego przez Archiwum MSW Gruzji. Produkcja obrazuje "całokształt współpracy z Instytutem ze szczególnym uwzględnieniem projektów pionu archiwalnego i pionu poszukiwań od chwili podpisania umów między instytucjami: w zakresie archiwalnym – w 2013 roku i w zakresie poszukiwań miejsc tajnych pochówków ofiar represji sowieckich mających miejsce w XX wieku na terenie Gruzji – w 2018 roku". (PAP)

Autor: Daria Porycka

dap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL