Christoph Heubner, zaangażowany od lat 70. w pojednanie polsko-niemieckie, społecznik i członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, zostanie uhonorowany Medalem Miasta Oświęcimia – zadecydowała kapituła wyróżnienia, która zrzesza miejskich radnych.
Rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień powiedziała we wtorek PAP, że wyróżnienie jest formą podziękowania za zasługi Heubnera w promowaniu miasta „jako miejsca szczególnego dla działań w dziedzinie praw człowieka i inicjatyw obywatelskich”.
Kwiecień dodała, że Christoph Heubner współtworzy też programy na rzecz Oświęcimia i jego mieszkańców. Jest współorganizatorem wielu wystaw, koncertów i spotkań literackich. Organizował pomoc dla mieszkańców pokrzywdzonych przez powódź lub wypadki losowe. Opiekuje się grupami Niemców z zakładów Volkswagena, które przyjeżdżają do miasta.
Laur zostanie wręczony podczas uroczystej sesji rady miejskiej na początku września.
Christoph Heubner urodził się w 1949 r. w Hesji. Jest literatem i poetą. Pełni funkcję wiceprezesa Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, który powstał z inicjatywy byłych więźniów Auschwitz. Jego celem jest przybliżanie historii obozu oraz walka z rasizmem, antysemityzmem i przejawami negacji Holokaustu. Jest też członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, organu doradczego premiera RP w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady leżących w granicach Polski.
Jako współpracownik niemieckiej organizacji „Akcja Znak Pokuty – Służba dla Pokoju” współtworzył w latach 80. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Placówka organizuje spotkania i dyskusje, które mają służyć znoszeniu barier wynikających z wojennej przeszłości oraz budowaniu porozumienia między młodzieżą różnych krajów.
Heubner został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP oraz niemieckim Krzyżem Zasługi.
Medal Miasta Oświęcimia otrzymują osoby lub instytucje, które przyczyniły się do promocji miasta. W przeszłości został wręczony m.in. byłym więźniom Auschwitz - Stanisławie Gąskowej, Władysławowi Bartoszewskiemu, Jerzemu Bieleckiemu, Augustowi Kowalczykowi oraz sportowcom - pływakowi Pawłowi Korzeniowskiemu i niemieckiemu piłkarzowi oraz trenerowi Jurgenowi Klinsmannowi. (PAP)
szf/ mlu/ gma/