Kilkudziesięciu muzyków z kilkunastu krajów świata weźmie udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu „Jazz bez...”, którego przemyska część rozpocznie się w czwartek. Jest to jeden z największych festiwali międzynarodowych, który odbywa się jednocześnie w Polsce i na Ukrainie.
Impreza, wzorem lat minionych, będzie transgranicznym, jazzowym maratonem, w którym koncerty odbywają się jednocześnie po obu stronach granicy. W tym roku festiwal obejmie łącznie 16 miejscowości: Przemyśl, Warszawę, Wrocław, Lublin, Białystok, Nowicę oraz po stronie ukraińskiej: Lwów, Łuck, Tarnopol, Użgorod, Iwano-Frankowsk, Równe, Charków, Kramatorsk, Kijów i Sewerodoneck.
W 16. edycji festiwalu wystąpią muzycy z USA, Kanady, Japonii, Szwecji, Niemiec, Belgii, Luksemburga, Hiszpanii, Włoch, Kuby, Mołdawii oraz z Polski i Ukrainy.
Przemyska część Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Jazz bez…” – Mikołajki Jazzowe odbywać się będzie od 8 do 11 grudnia (ukraińska część rozpoczęła się w miniony piątek).
Jak przypomniał Łukasz Kisielica z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest organizatorem przemyskiej części imprezy, najważniejszym celem festiwalu jest wymiana artystyczna pomiędzy Polską a Ukrainą, propagowanie muzyki jazzowej i przybliżanie jej coraz szerszemu gronu odbiorców.
„Jest to renomowane przedsięwzięcie, dobrze znane w środowisku muzycznym, które zdobyło sobie uznanie zarówno artystów jak i publiczności. Przez lata festiwal zyskał opinię imprezy prezentującej najlepsze wzorce współczesnej muzyki improwizowanej, przyczyniając się w ten sposób do budowania kontaktów kulturalnych i tworzenia międzynarodowych formacji muzycznych” – zaznaczył Kisielica.
Podczas tegorocznej przemyskiej edycji festiwalu publiczność będzie miała okazję usłyszeć takich artystów z Polski, jak zespół Karasiewicz Power Set, gitarzystę Ryszarda Styłę czy przemyską formację Efemeryda Jazz Band.
Nie zabraknie również międzynarodowych grup, takich jak np. polsko-ukraiński Karnas – Hnydyn Quartet, międzynarodowy projekt, składający się z samych kobiet „Sisters in Jazz”, czy Budniak/Bakovsky Intermedium Quintet, a także ukraiński Dzyga Jazz Quintet i Pol Belardi Force z Luksemburga.
W ramach festiwalu w Przemyślu przewidziano jeszcze bezpłatne warsztaty jazzowe dla młodzieży, które poprowadzą m.in.: Ryszard Styła, Rafał Karasiewicz, Igor Gnydyn, Grzegorz Karnas. Po warsztatach uczestnicy zaproszą na tradycyjne jam session.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej „Jazz bez” wywodzi się z dawnych „Mikołajek jazzowych”, organizowanych przez przemyskie Centrum Kulturalne, w których brali udział najznakomitsi polscy i zagraniczni jazzmani. Impreza już w swej nazwie wyraża ideę, jako promującej muzykę bez granic, zarówno tych geograficznych, jak i wszelkich innych barier, podziałów i uprzedzeń.
Przez pierwszych pięć edycji festiwal miał w nazwie określenie polsko-ukraiński. Od 2001 roku odbywał się jednocześnie w Przemyślu i we Lwowie. Od 2006 roku zmienił nazwę na międzynarodowy. Wówczas też imprezę rozszerzono na inne miasta w Polsce i na Ukrainie.
Na festiwalu powstało wiele projektów międzynarodowych, odbyły się setki koncertów, a liczba muzyków, którzy wystąpili na „Jazz bez” przekroczyła liczbę tysiąca.
W festiwalu brały już udział takie sławy polskiego jazzu, jak: Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Leszek Możdżer, krakowski Jazz Band Ball, a także najlepsi muzycy z Ukrainy. (PAP)
api/ agz/