Katyń

14.09.2019

Mieszkańcy stolicy uczcili pamięć ofiar katyńskich

Warszawa, 14.09.2019. Wizerunek polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 r., utworzony z ponad 20 tys. zniczy na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Akcję „Iskra Pamięci” zainicjowała Fundacja PGNiG w celu upamiętnienia ofiar poległych w Katyniu. Ma być to hołd dla tych, którzy poświęcili życie dla ojczyzny. Fot. PAP/R. Pietruszka Warszawa, 14.09.2019. Wizerunek polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 r., utworzony z ponad 20 tys. zniczy na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Akcję „Iskra Pamięci” zainicjowała Fundacja PGNiG w celu upamiętnienia ofiar poległych w Katyniu. Ma być to hołd dla tych, którzy poświęcili życie dla ojczyzny. Fot. PAP/R. Pietruszka

Mieszkańcy Warszawy zgromadzili się w sobotę na placu Piłsudskiego, by wziąć udział w wydarzeniu „Iskra pamięci”, poświęconemu pamięci Polaków zamordowanych w lasach katyńskich w 1940 r. Na placu zapłonęło ponad 20 tys. zniczy ułożonych w kształcie polskiego orła wojskowego.

Warszawiacy w sobotę w godzinach wieczornych wzięli udział w modlitwach upamiętniających Polaków zamordowanych w Katyniu.

"Oficerów w Katyniu mordowano dwukrotnie. Raz fizycznie, a później mordując pamięć o nich przez dziesięciolecia. Jednak pamięć nie dała się zgładzić. Nie pozbawiono nas ducha narodu. Ten duch brał się z pamięci o zbrodni katyńskiej. Na tej pamięci wznosi się współczesna Polska" – powiedział szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W ramach wydarzenia "Iskry pamięci" w ciągu dnia można było uczestniczyć m.in w spotkaniach z kombatantami i rodzinami katyńskimi, posłuchać odczytywanych listów żołnierzy wywiezionych do Katynia, a nawet oddać krew dla potrzebujących.

Odbyły się też dwa panele dyskusyjne na temat znaczenia zbrodni katyńskiej dla narodu polskiego i odbudowy dziedzictwa II RP w XXI wieku. W drugim z nich wziął udział weteran Armii Krajowej, przewodniczący Rady do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzia Bogusław Nizieński.

Po godz. 20.00 odbył się koncert zespołu Panny Wyklęte, wykonującego piosenki o powojennych losach działaczy i działaczek polskiego podziemia.

Wydarzenie "Iskra pamięci" objął patronatem prezydent Andrzej Duda.(PAP)

Autorka: Alicja Skiba

skib/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL