Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach to nowa, wspaniała instytucja na mapie Polski – powiedział w niedzielę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że jedną z największych zdobyczy konkursu jest zaangażowanie weń młodzieży.
Niedzielna gala I edycji konkursu była okazją do wręczenia nagród jego laureatom, ale też uhonorowania wieloletniej dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach Joanny Wnuk-Nazarowej. Pełniła ona tę funkcję przez 18 lat, do końca sierpnia br.
Występując podczas niedzielnej gali finałowej konkursu w sali koncertowej NOSPR Gliński powiedział, że poprzez organizację konkursu ziściło się marzenie wielu managerów muzyki, wizjonerów, ale przede wszystkim Joanny Wnuk-Nazarowej.
„Dzięki pani dyrektor, oczywiście także dzięki decyzjom paru instytucji, które są zobowiązane, aby wspierać różne inicjatywy, mamy instytucję – bo ten konkurs, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to jest instytucja” - uznał wicepremier.
„Powinnością instytucji jest przechowywać i tworzyć wartości. W tym wypadku tą największą wartością jest muzyka Karola Szymanowskiego - też wizjonera muzycznego, twórcy specyficznego stylu narodowego, który łączył polskość (…) z europejskością. Dlatego ten konkurs ma za zadanie promować tę wspaniałą muzykę Szymanowskiego, ale nie tylko” - wskazał Gliński.
„Wiemy, że jedną z największych zdobyczy tego konkursu już jest to, jak młodzież reagowała i jak brała udział w tym konkursie. (...) Oczywiście to jest konkurs, który – jestem przekonany – będzie odbywał się co pięć lat i będziemy mieli na mapie polskich instytucji muzycznych, przecież szalenie bogatek, jeszcze jedno wartościowe przedsięwzięcie” - wyraził nadzieję.
Wicepremier podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji konkursu. Ocenił, że jest on dziełem wynikającym z pomysłu, uporu i umiejętności współpracy. „Mamy wspaniałą nową instytucję muzyczną w Katowicach, w Polsce” - podkreślił.
W niedzielę wieczorem minister kultury odznaczył Joannę Wnuk-Nazarową przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury polskiej.
P. o. prezesa Polskiego Radia Andrzej Rogoyski zaznaczył, że Wnuk-Nazarowa przez blisko 20 nadawała NOSPR swój wyraz artystyczny i organizacyjny. Odnosząc się do zapowiedzi b. dyrektor, że zamierza oddać się teraz pasji tworzenia muzyki zapewnił, że Polskie Radio – jako jej dłużnik – będzie jej w tym towarzyszyło. „Jesteśmy otwarci na współpracę i będziemy czekali na panią tak samo ciepło, jak czekaliśmy dotychczas” - zadeklarował.
Prezydent Katowic Marcin Krupa mówił m.in., że Wnuk-Nazarowa prowadząc NOSPR wprowadziła też Katowice na salony świata. (…) To nie tylko 18 lat współpracy, ale też 18 lat uczenia miasta piękna muzyki” - podkreślił.
B. dyrektor NOSPR dziękowała osobom zaangażowanym we współpracę z Orkiestrą, jej muzykom i innym pracownikom. „Wspierajcie państwo tę orkiestrę, przychodźcie” - zwróciła się do publiczności.
I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w kategorii kwartety smyczkowe zwyciężył Eliot Quartett w składzie: Rosjanka Marijana Osipowa (I skrzypce), Kanadyjczyk Alexander Sachs (II skrzypce), Rosjanin Dmitrij Chachalin (altówka) i Niemiec Michael Preuss. Wśród pianistów najlepszy okazał się Tymoteusz Bies. Zwyciężczynią kategorii skrzypce została Sławomira Wilga. Nagrodę dla najlepszego pianisty-kameralisty przyznano Radosławowi Kurkowi. W kategorii solista pierwszą nagrodę otrzymała Ewa Tracz. W rywalizacji kompozytorów tryumfował Giovanni Bonato z Włoch.
(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pad/