Budowa Muzeum Historii Polski musi uwzględniać priorytety finansowe państwa w najbliższych latach - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podkreśla też, że obecnie najpilniejszym zadaniem dla resortu jest wykorzystanie istniejących muzeów.
"Muzeum Historii Polski istnieje od wielu lat i intensywnie wspierane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prowadzi aktywną działalność edukacyjną i wystawienniczą. Kwestia konieczności zapewnienia docelowej siedziby dla tego muzeum jest bezsporna" - poinformował we wtorek PAP rzecznik ministerstwa kultury Maciej Babczyński.
"Ostateczny kształt i lokalizacja tej siedziby musi uwzględniać priorytety finansowe państwa w najbliższych latach, dlatego za najpilniejsze uznaliśmy pełne wykorzystanie istniejącego potencjału kulturowego i edukacyjnego już funkcjonujących w Polsce muzeów i miejsc historycznych, wdrażając zapowiedziany w expose projekt, co nie oznacza, że rozwiązanie problemu docelowej siedziby MHP nie będzie szczególną troską MKiDN" - dodał Babczyński.
"Muzeum Historii Polski istnieje od wielu lat i intensywnie wspierane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prowadzi aktywną działalność edukacyjną i wystawienniczą. Kwestia konieczności zapewnienia docelowej siedziby dla tego muzeum jest bezsporna" - poinformował we wtorek PAP rzecznik ministerstwa kultury Maciej Babczyński.
O niezwłoczne podjęcie wiążących decyzji dotyczących lokalizacji i finansowania budowy gmachu MHP zaapelowała w poniedziałek do ministra kultury Rada Muzeum Historii Polski. Tworzą ją wybitni polscy historycy, m.in. prof. Wojciech Roszkowski, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Friszke, prof. Andrzej Paczkowski - którzy podkreślili, że MHP "jest przedsięwzięciem o wyjątkowym znaczeniu z punktu widzenia edukacji obywatelskiej, narodowej tożsamości i interesów państwa".
Apelując do ministra kultury o decyzje w sprawie budowy gmachu Rada zaznaczyła, że "pozostawienie tych spraw bez rozstrzygnięcia osiem lat po utworzeniu muzeum i pięć lat od rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego jest niezrozumiałe dla opinii publicznej". Treść apelu trafiła również do Kancelarii Prezydenta, szefowej rządu i parlamentu.
W ocenie Rady "podstawą do decyzji o finansowaniu i o lokalizacji muszą być założenia programu architektonicznego i merytorycznego muzeum sformułowane w konkursach z 2009 i 2011 roku". Historycy wyrazili także "niepokój, że pojawiające się w debacie publicznej propozycje zmiany decyzji o lokalizacji muzeum, zaakceptowanej już przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz władze miasta, poważnie opóźnią prace nad budową muzeum".
W niedawnej rozmowie z PAP minister kultury Małgorzata Omilanowska poinformowała, że resort rozważa umieszczenie Muzeum Historii Polski w innej niż planowano siedzibie. W jej ocenie budowanie gmachu nad Trasą Łazienkowską - jak zakłada projekt architektoniczny - jest zbyt kosztowne. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z nim gmach muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł.
Minister kultury zwróciła uwagę, że budowa gmachu MHP musiałaby być finansowana z budżetu państwa. "Nie odważę się wnioskować do Rady Ministrów o wyasygnowanie tak wysokiej kwoty na tę inwestycję w czasach tak trudnych ekonomicznie. (...) Kilkusetmilionowy wydatek na ten projekt, choć fantastyczny, wydaje mi się nieodpowiedzialnością" - zaznaczyła.
Resort kultury - jak dodała Omilanowska - bierze obecnie pod uwagę możliwość znalezienia dla muzeum siedziby tymczasowej, albo docelowo - wykorzystanie istniejącego już budynku "najlepiej o charakterze zabytkowym", który po modernizacji i adaptacji mógłby funkcjonować jako siedziba Muzeum Historii Polski.
Podobne oświadczenie Rada wystosowała we wrześniu ub.r. Ówczesny minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewniał jednak, że jego stanowisko w sprawie siedziby gmachu MHP nie uległo zmianie. "Nic się nie zmienia, a szansa na rozpoczęcie realizacji w 2015 roku nadal istnieje" - powiedział wówczas PAP Zdrojewski. (PAP)
nno/ agz/ gma/