Decyzja o tym, kto pokieruje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - po jego połączeniu z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - należy do wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego. Można się jej spodziewać 1 grudnia 2016 r. - powiedział w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Obecnie dyrektorem Muzeum jest Paweł Machcewicz.
We wtorek wieczorem resort kultury poinformował, że "1 grudnia 2016 r. zostanie utworzona państwowa instytucja kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która powstanie w wyniku połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939".
Jak zauważył w środowej rozmowie z dziennikarzami wiceminister kultury Jarosław Sellin, minister kultury jest "organem nadzorczym i prowadzącym oraz właściwie właścicielem dwóch muzeów gdańskich: Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939".
"Uznaliśmy, że nie ma sensu prowadzić dwóch placówek w stu procentach należących do ministra, w jednym mieście, opowiadających o tej samej epoce historycznej. W związku z tym postanowiliśmy te dwa muzea połączyć" - wyjaśnił.
Pytany o to, czy połączenie instytucji będzie skutkowało odwołaniem dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Pawła Machcewicza z dotychczas obejmowanego stanowiska, Sellin odpowiedział, że "bardzo ceni dorobek naukowy profesora Machcewicza, ale nie jest tak, że Muzeum II Wojny Światowej równa się Paweł Machcewicz".
"Oczywiście decyzja o tym, kto będzie tym połączonym muzeum kierował, jest w rękach premiera Glińskiego, ale ona nastąpi 1 grudnia 2016 roku" - skomentował.
Funkcję pełnomocnika ministra kultury i dziedzictwa narodowego w związku z planem połączenia dwóch gdańskich muzeów powierzono prof. Zbigniewowi Wawrowi (jest on dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie). MKiDN poinformowało też, że "z dniem połączenia osoby zatrudnione w łączonych instytucjach kultury staną się pracownikami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i zachowają uprawnienia wynikające ze stosunku pracy".
Decyzję ministerstwa skomentował w środę dyrektor Muzeum prof. Paweł Machcewicz. Poinformował, że "decyzja ministerstwa jest wprowadzana w życie bez pozytywnej opinii Rady do Spraw Muzeów, która zgodnie z ustawą o muzeach jest obowiązkowa przy łączeniu muzeów". Dodał, że – w opinii jego oraz prawników, z którymi się konsultował - brak pozytywnej opinii Rady sprawia, że decyzja o połączeniu placówek jest „wadliwa prawnie i podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego”. Machcewicz podkreślił też, że o wtorkowej decyzji ministerstwa dowiedział się z internetu i ocenił taki sposób przekazywania informacji jako „zadziwiający” i „nie do przyjęcia”.
Plan budowy w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej ogłosił we wrześniu 2008 r. rząd Donalda Tuska. Działkę pod budowę placówki podarowało miasto Gdańsk. Placówka jest już niemal gotowa – dyrekcja zapowiada jej otwarcie na początek przyszłego roku. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało powołane przez resort kultury w grudniu ub.r. W połowie kwietnia br. ministerstwo zapowiedziało, że nosi się z zamiarem połączenia obu muzeów w jedną placówkę. (PAP)
oma/ aks/ agz/