Plac apelowy b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Gusen został uznany przez federalny urząd konserwatora zabytków Republiki Austrii w styczniu 2017 r. za "zabytek miesiąca" - poinformowało we wtorek PAP Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tytuł ten przyznawany jest od 1999 r. najważniejszym i najcenniejszym obiektom w Austrii.
W październiku ubiegłego roku plac apelowy po KL Gusen - jednym z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej – został wpisany do rejestru zabytków Republiki Austrii. Oznacza to objęcie tego terenu, znajdującego się obecnie w rękach prywatnych, ochroną konserwatorską, która pozwala zapobiec niekontrolowanym przekształceniom tego miejsca.
"Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ambasady RP w Wiedniu w lipcu ubiegłego roku austriacki parlament zmienił treść ustawy dotyczącej KL Mathausen-Gusen. Paragraf 2 tej ustawy rozszerza odpowiedzialność polityczną i finansową Republiki Austrii z jedynego obozu wymienionego z nazwy KL Mauthausen także na KL Gusen oraz ok. 50 wymienionych z nazwy podobozów, których lista znalazła się w ustawie, również na wniosek polskiej strony" - czytamy w komunikacie ministerstwa.
W maju 2016 r. MKiDN zostało powiadomione o dewastacji terenu dawnego obozu Gusen. Do Austrii udała się polska delegacja, której przewodziła wiceminister Magdalena Gawin. Celem wizyty było m.in. powstrzymanie dewastacji pozostałości po KL Gusen, w którym w latach 1940-45 zginęło ok. 27 tysiące Polaków.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny KL Mauthausen-Gusen, to jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej. Kierowano tam m.in. aresztowanych w ramach niemieckiego planu eliminacji polskiej inteligencji z okupowanych terytoriów Rzeczypospolitej. Obóz funkcjonował od 25 maja 1940 r. do 5 maja 1945 r. i wchodził - wraz z powstałymi później Gusen II i Gusen III - w skład sieci blisko 50 podobozów KL Mauthausen, które Niemcy zbudowali na terenie zaanektowanej Austrii. Obozy koncentracyjne w Gusen należały do najcięższych w III Rzeszy. (PAP)
ksi/ pat/