Polska po 1989 roku

03.12.2018

MKiDN podpisze w grudniu aneks ws. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Aneks w sprawie przedłużenia umowy o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce podpisze w grudniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzja zapadła po spotkaniu kierownictwa ministerstwa z prezydentem miasta Łukaszem Kulikiem - poinformował resort.

MKiDN współprowadzi Muzeum utworzone przez Miasto Ostrołęka na podstawie umowy zawartej w marcu 2016 r. Zgodnie z umową resort kultury zobowiązał się przekazać w latach 2016-2018 środki w wysokości 35 mln zł w formie dotacji celowej - na wykonanie prac inwestycyjnych, budowlanych i adaptacyjnych oraz wyposażenia Muzeum, organizację i wyposażenie wystawy stałej.

Do tej pory MKiDN przekazało Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce ponad 25 mln zł na prace budowalne i adaptacyjne. To 72 proc. zaplanowanych dla Muzeum środków.

"Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest finansowana wyłącznie ze środków MKiDN, a fakt, że jest ona realizowana - to wynik decyzji i osobistego zaangażowania ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który wielokrotnie dawał dowód swojego zainteresowania postępem prac w Muzeum oraz przygotowaniem jego wystawy stałej" - napisał resort w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie.

MKIDN podkreśliło także, że jest nie tylko zainteresowane przedłużeniem umowy o współprowadzeniu inwestycji w MŻW, ale również nową umową o współprowadzeniu z miastem Muzeum Żołnierzy Wyklętych po jego otwarciu.

"Jednocześnie MKIDN zwraca uwagę, że nie ma prawnej możliwości, aby resort przejął prowadzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Nie można bowiem upaństwowić ani znacjonalizować majątku samorządowego, a Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest własnością samorządu" - dodano w piśmie.

Radę Miasta Ostrołęki podjęła uchwałę o powołaniu do życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w 2013 roku. 7 marca 2016 w siedzibie Muzeum wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. W sierpniu 2016 został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej Muzeum. (PAP)

agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL