Litwini z Puńska (Podlaskie) obchodzą w niedzielę 28. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości. Główne uroczystości mają miejsce w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku.
Litwini złożyli też kwiaty przed pomnikiem we wsi Kompocie, upamiętniającym 11 marca 1990 r., czyli dzień uchwalenia przez litewski parlament deklaracji o niepodległości kraju.
Obchody rozpoczęły się w południe mszą święta w kościele w Puńsku. Potem Litwini przeszli do Domu Kultury Litewskiej, gdzie odbywa się uroczysty koncert przygotowany przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku im. 11 Marca.
Jak poinformował PAP dyrektor LO w Puńsku Alwydas Niewulis, podczas koncertu zaśpiewa chór licealny i wstąpi grupa taneczna.
Liceum w Puńsku od 1992 roku nosi imię "11 Marca". W liceum znajduje się jedna z kopii deklaracji niepodległości Litwy, podpisana przez wszystkich ówczesnych litewskich posłów. To jedyna taka szkoła średnia w Polsce. Wszystkie zajęcia są tam prowadzone po litewsku.
W sobotę samorządowcy, przedstawiciele organizacji mniejszości litewskiej oraz uczniowie szkół z litewskim językiem nauczania złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 11 marca 1990 r. w Kompociach. Pomnik to ogromny głaz narzutowy, wydobyty z ziemi i ustawiony przy trasie Puńsk-Poluńce. To prawdopodobnie jedyny na świecie obelisk upamiętniający 11 marca 1990 roku.
"Co roku jedziemy pod pomnik, by upamiętnić tamte wydarzenia. Zawsze jest z nami młodzież, która powinna znać swoją historię" - powiedział PAP wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.
Litwini to jedna z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków organizacji litewskich w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób pochodzenia litewskiego, najwięcej w gminach Puńsk i Sejny w województwie podlaskim. (PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ mhr/