Litwini z Sejn i Puńska obchodzili we wtorek 24. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się we wsi Kompocie przed pomnikiem, upamiętniającym 11 marca 1990 r., czyli dzień uchwalenia przez litewski parlament deklaracji o niepodległości kraju.
"Co roku jedziemy pod pomnik, by upamiętnić tamte wydarzenia. Zawsze jest z nami młodzież, która powinna znać swoją historię" - powiedział PAP wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.
W rocznicowych uroczystościach wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele organizacji mniejszości litewskiej oraz uczniowie szkół z litewskim językiem nauczania
Jak poinformował PAP dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkół Żiburys w Sejnach Algirdas Vaicekauskas, w placówce odbył się konkurs wiedzy o Litwie, oddzielnie dla klas I-III i klas IV-VI. Młodzież z gimnazjum złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach żołnierzy litewskich na cmentarzu w Berżnikach.
W niedzielę uroczystości niepodległościowe zorganizowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Puńska, w którym znajduje się jedna z kopii deklaracji niepodległości Litwy, podpisana przez wszystkich ówczesnych litewskich posłów. To jedyna taka szkoła średnia w Polsce. Wszystkie zajęcia są tam prowadzone po litewsku.
Litwini to jedna z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków organizacji litewskich w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób pochodzenia litewskiego, najwięcej w gminach Puńsk i Sejny w województwie podlaskim. (PAP)
bur/ ls/