Szefowie dyplomacji państw członkowskich NATO wyrazili poparcie dla aspiracji Gruzji do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim - poinformował PAP dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak po sesji na szczycie NATO w Warszawie, poświęconej temu krajowi.
"Głównym tematem spotkania były perspektywy członkostwa Gruzji w Pakcie Północnoatlantyckim. Wszystkie delegacje obecne na spotkaniu wyraziły poparcie dla aspiracji gruzińskich do członkostwa w Sojuszu. Podczas rozmowy delegacje z uznaniem wyrażały się o udziale Gruzji w misjach natowskich" - mówił Sobczak.
We wspólnej deklaracji NATO-Gruzja, ogłoszonej po spotkaniu, podkreślono, że gruziński minister spraw zagranicznych Micheil Dżanelidze zapewnił, że jego kraj jest zdeterminowany, by zostać członkiem Sojuszu. Jest to główny priorytet Gruzji - zapisano w deklaracji. Z kolei ministrowie państwa NATO potwierdzili decyzje dotyczące perspektywy członkostwa Gruzji w Sojuszu, podjęte na szczycie w Budapeszcie w 2008 r. i później.
Silnego wsparcia dla Tbilisi udzielił wcześniej na konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. "Będziemy przekonywać, by Gruzja stała się jak najszybciej członkiem NATO, bo to jest polityka wszystkich polskich rządów od wielu, wielu lat" - zaznaczył szef MSZ.
W deklaracji ministrowie państw NATO potwierdzili pełne poparcie dla suwerenności i terytorialnej integralności Gruzji w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i wezwali Rosję, by cofnęła decyzję o uznaniu państwowości Osetii Południowej i Abchazji, separatystycznych republik gruzińskich. Wyrazili też uznanie dla zaangażowania sił gruzińskich w dowodzoną przez NATO operację w Afganistanie i udziału w Siłach Odpowiedzi NATO.
Słowa uznania dotyczyły też postępów Gruzji w przeprowadzaniu reform, zmierzających do wzmocnienia demokracji, rozwoju gospodarczego, wzmocnienia obronności i modernizacji armii. Ministrowie zachęcili też Gruzję do podtrzymania tempa reform i obiecali wsparcie.
"Zdecydowaliśmy też o nowych krokach na rzecz intensywniejszej współpracy, pomóc wzmocnić zdolności obronne Gruzji oraz interoperacyjność i odporność na atak" - ogłoszono w deklaracji. Decyzje te dotyczą zwiększenia wsparcia na szkolenia, w tym możliwości ustanowienia funduszu powierniczego. "Sojusznicy zapewnią wsparcie dla rozwoju obrony powietrznej Gruzji i rozpoznania z powietrza" - zapowiedziano w deklaracji. NATO i Gruzja zamierzają też mocniej koncentrować się na bezpieczeństwie w rejonie Morza Czarnego.
NATO-wskie aspiracje Gruzji spotykają się z ostrymi protestami Rosji. Tbilisi nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Moskwą od czasu wojny w Południowej Osetii w 2008 r.
Perspektywy wejścia do Sojuszu otwarto przed Gruzją w czasie szczytu NATO w Bukareszcie w kwietniu 2008 r. Sprzeciw Berlina i Paryża, które obawiały się napięć w stosunkach z Moskwą, uniemożliwił jednak wówczas przyznanie Tbilisi - podobnie jak Kijowowi - planu działań prowadzących do członkostwa, jednak Gruzji twardo obiecano, że może ona liczyć na przystąpienie do Sojuszu w przyszłości.
Podczas szczytu NATO w Chicago w maju 2012 r. potwierdzono, że drzwi Sojuszu pozostają dla Gruzji otwarte. Na szczycie NATO w Newport we wrześniu 2014 r. Sojusz zapowiedział, że pomoże Gruzji w dostosowaniu się do wymogów NATO. (PAP)
awi/ mce/ malk/ gma/