Planowana jest organizacja pierwszego w historii Kongresu Młodzieży Polonijnej Ameryki Łacińskiej; jego celem jest zaznajomienie się z potrzebami i oczekiwaniami młodego pokolenia Polaków w regionie Ameryki Południowej i Środkowej – przekazał w piątek Sławomir Kowalski z MSZ.
Kowalski, który jest zastępcą dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w resorcie spraw zagranicznych wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji Łączności z Polakami za Granicą. W piątek komisja zajmowała się sytuacją Polonii w krajach Ameryki Łacińskiej.
"Polonia w Ameryce Łacińskiej, tak jak i Polonia na świecie, boryka się z problemami pokoleniowymi. Młodzież polonijna nie garnie się do działalności, szczególnie w strukturach polonijnych i staramy się, jako MSZ, podejmować te wyzwania. Między innymi jest planowany pierwszy w historii Kongres Młodzieży Polonijnej Ameryki Łacińskiej" - zapowiedział Kowalski.
Jak dodał, celem tego wydarzenia, którego organizatorem ma być stowarzyszenie "Wspólnota Polska", jest "wysłuchanie opinii oraz zaznajomienie się z potrzebami i oczekiwaniami młodego pokolenia Polaków" w regionie Ameryki Południowej i Środkowej. Wskazał, że z uwagi na to, że duża część osób polskiego pochodzenia z tego regionu nie zna języka polskiego, Kongres ma zostać zorganizowany również w językach hiszpańskim i portugalskim.
Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w resorcie edukacji narodowej Sebastian Kęciek mówił na temat edukacji polonijnej w krajach Ameryki Łacińskiej. Zapewnił, że MEN prowadzi działania na rzecz podtrzymania znajomości języka i kultury polskiej, a także podtrzymania tożsamości osób polskiego pochodzenia zamieszkujących tę część świata.
Przekazał, że w uwagi na "nikłe" zainteresowanie miejscowych środowisk polonijnych przyjmowaniem nauczycieli z Polski, MEN skupia się na rozwijaniu projektu "Rodzina Polonijna". Jest on skierowany do szkół polskich oraz funkcjonujących za granicą, a jego celem – zacieśnianie relacji między uczniami na całym świecie.
Ponadto, "w fazie zmian" znajduje się obecnie platforma służąca do kształcenia na odległość. Po wprowadzeniu zmian - zapewnił Kęciek - platforma ma być bardziej skuteczna i otwarta. Zamiany zakładają m.in. rozwijanie e-learningu, za pomocą którego po zalogowaniu będzie dostęp do e-podręczników, lektur czy innych materiałów edukacyjnych.
Kęciek wskazał, że platforma ta może pomóc osobom o polskich korzeniach w nauce języka polskiego. Według niego, z uwagi na lepszą sytuację ekonomiczną w Polsce, zainteresowanie nauką jest znacznie większe niż miało to miejsce w ubiegłych dekadach.
Ponadto - jak dodał - MEN, m.in. we współpracy z Senatem, MSZ oraz PLL LOT tworzą projekt o roboczej nazwie "Polska jest w Tobie". "Projekt jest skierowany do młodzieży z całego świata pod kątem przyjazdów młodzieży do Polski. "Chcielibyśmy sprowadzać bardzo zdolną młodzież, która często uczy się na najlepszych uczelniach na świecie i która, nie mówiąc w języku polskim, ma pewien sentyment czy doświadczenie swoich dziadków, pradziadków, i chciałaby nawiązać z Polską pewną więź" - tłumaczył.
Projekt ma być skierowany głównie do krajów Ameryki Łacińskiej, Dalekiego Wschodu i USA. Według Kęcieka "są daleko idące rozmowy" na ten temat jego uruchomienia, a Kancelaria Senatu zabezpieczyła już część budżetu na realizacje projektu. Jego pilotaż miałby ruszyć jeszcze w 2019 roku.(PAP)
autor: Maciej Zubel
zub/ par/