MSZ informuje:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych upublicznia dokumenty na temat jeńców radzieckich w Polsce w latach 1919–1921 przechowywane w genewskim archiwum Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.
Upublicznione dokumenty zawierają między innymi porozumienie w sprawie łagodzenia sytuacji ofiar wojny, podpisane we wrześniu 1920 r. przez Towarzystwa Czerwonego Krzyża Polski i Rosyjskiej Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Radzieckiej, a także list szefa Komisji Epidemiologicznej Ligii Narodów do Sekretarza Komitetu MCK z grudnia 1920 r., dotyczący współdziałania obu organizacji w sferze pomocy dla rosyjskich więźniów wojennych w Polsce.
Sprawa jeńców radzieckich w Polsce wzbudziła zainteresowanie zarówno Czerwonego Krzyża jak i Komisji Epidemiologicznej Ligi Narodów. Przedstawiciele obydwu instytucji wizytowali obozy, w których przetrzymywano jeńców radzieckich. W przekazywanych raportach opisywali panujące w nich warunki i problemy z jakimi zmagały się władze polskie. Wśród dokumentów znaleźć można raport Luciena Brunela, sekretarza Misji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Genewie, z jego pobytu w Polsce.
Cechą dokumentów wytworzonych przez pracowników organizacji międzynarodowych jest ich wysoka wiarygodność.
Z upublicznionymi dokumentami można zapoznać się w Archiwum Polskiej Dyplomacji: http://www.msz.gov.pl/pl/ministerstwo/historia/wydarzenia/jency_radzieccy_w_polsce__archiwalia_miedzynarodowego_komitetu_czerwonego_krzyza_i_ligi_narodow_
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kfk/