Polska po 1989 roku

23.06.2018

MSZ: wręczono odznaki "Bene Merito", za wzmacnianie pozycji Polski w świecie

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Fot. PAP/D. Delmanowicz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Mateusz Szpytma, Władysław Ortyl, Bogdan Romaniuk oraz Terry Tengazian otrzymali honorowe odznaczenia "Bene Merito" za zasługi na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej - poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak dodano, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz uhonorował odznakami "Bene Merito" wiceprezesa IPN Mateusza Szpytmę, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, wicemarszałka Bogdana Romaniuka oraz Terry Tengazian, założycielkę wydawnictwa Aquila Polonica.

Resort podał, że marszałek Ortyl i wicemarszałek Romaniuk zdecydowali o utworzeniu w Markowej pierwszego w Polsce muzeum dokumentującego bohaterstwo i tragiczne losy Polaków ratujących Żydów, a sama inwestycja była finansowana z budżetu marszałka województwa podkarpackiego. Natomiast Szpytma był jednym z inicjatorów powstania placówki muzealnej w Markowej, poświęcił wiele lat swojej działalności naukowej przywróceniu pamięci o rodzinie Ulmów.

"Tragedia rodziny Ulmów i tragedie wielu polskich rodzin zasługują na upamiętnienie" – powiedział Papierz cytowany w komunikacie resortu spraw zagranicznych. Podziękował osobom zaangażowanym w powstanie muzeum rodziny Ulmów w Markowej.

Papierz podziękował też Terry Tengazian "za wysiłki na rzecz popularyzacji polskiej historii". Założone przez Tengazian wydawnictwo Aquila Polonica z Los Angeles specjalizuje się w publikowaniu książek o udziale i doświadczeniach Polaków w czasie II wojny światowej.

Według MSZ publikacje wydawane przez Aquila Polonica, takie jak "The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery by Captain Witold Pilecki" czy "303 Squadron: The Legendary Battle of Britain Fighter Squadron" uzupełniają znaczącą lukę w tej dziedzinie na anglojęzycznym rynku wydawniczym. "Nie jestem Polką, ale zafascynowała mnie polska historia, która często jest szerzej nieznana. Chcę pokazać światu, czego dokonali Polacy, to moja misja" – powiedziała Terry Tengazian odbierając wyróżnienie.

Zgodnie z komunikatem honorowe odznaczenie „Bene Merito” ustanowione w 2009 r. przyznawane jest przez ministra spraw zagranicznych w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL