Rok 2018 jest ogromną szansą na wykorzystanie potencjału Polonii w promocji naszego kraju; mamy zatwierdzonych ponad 600 projektów polonijnych związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości, na które zamierzamy przeznaczyć 11 mln zł - poinformował w środę MSZ.
Podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iwona Kozłowska podkreśliła, że rok 2018 jest "niezmiernie polonijny". Dodała, że działalność polonijnych organizacji jest w dużej mierze podporządkowana obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Jako departament i resort przyjęliśmy założenie, że Polonia ma być nie tylko uczestnikiem obchodów, ale przede wszystkim ich kreatorem i gospodarzem" - zaznaczyła. Dlatego - dodała - MSZ oferuje Polonii nie tylko wsparcie finansowe. "W tej mikroskali bardzo zależy nam na tym, by pobudzać, aktywizować Polonię do działań w zakresie dyplomacji kulturalnej" - zaznaczyła Kozłowska. Wskazała w tym kontekście na znaczenie Polonii w kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski i obronę jej dobrego imienia.
Kozłowska oceniła, że rok 2018 jest "ogromną szansą wykorzystania potencjału Polonii" w zakresie promocji naszego kraju. "Z puli polonijnej zamierzamy przeznaczyć 11 mln zł, mamy zatwierdzonych ponad 600 projektów polonijnych" - poinformowała. Jak zaznaczyła mają one bardzo zróżnicowaną skalę: od Polish Heritage Days, organizowanych m.in. w Wielkiej Brytanii, czy Kanadzie po drobniejsze wydarzenia jak konkursy historyczne, wystawy, spotkania i pikniki.
Według Kozłowskiej, MSZ zależy na tym, by doprowadzić do pewnej profesjonalizacji prowadzenia tych obchodów. Zaznaczyła, że będzie ona możliwa, gdy środowiska polonijne zostaną wyposażone w narzędzia "atrakcyjne i nowatorskie", które pozwolą im stworzyć dobrą ofertę bilateralną.
Jak zaznaczyła powinna ona z jednej strony działać na rzecz umocnienia tożsamości i więzi Polonii z macierzą, a z drugiej - zaprosić partnerów lokalnych do wspólnego świętowania. Wiceszefowa Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ podkreśliła, że Polonia nie została w roku jubileuszu "pozostawiona sama sobie". Poinformowała, że resort przygotował wsparcie instytucjonalne w postaci polonijnych rad konsultacyjnych. Wskazała, że zasadne jest, by uczestniczyli w nich także przedstawiciele instytutów polskich.
Podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych Andrzej Papierz powiedział, że w ramach roku jubileuszowego odbędzie się 1200 wydarzeń, także kulturalnych z czego np. 14 lub 15 w Japonii.
Podczas posiedzenia komisji omawiano też rolę i znaczenie 25 Instytutów Polskich w umacnianiu Polonii i promocji kultury polskiej. Papierz wskazał, że tu zadania są różne, w zależności od kraju: inaczej promuje się Polskę, jej kulturę i historię w krajach europejskich, a inaczej w Japonii czy Indiach, gdzie warto skupiać przekaz wokół wspólnych elementów w historii.
Szef Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof Olendzki podkreślił, że główna praca, jaką wykonują instytuty, dot. promowania Polski i jej kultury w lokalnym środowisku. Dodał, że w tym roku priorytetowo traktowana jest m.in. Japonia, gdzie, jak ocenił, bardzo dobrze układa się współpraca w zakresie muzyki, nie tylko Fryderyka Chopina, ale też współczesnej, a także sztuk wizualnych. Poinformował, że przygotowane są wspólne wystawy wraz ze stroną japońską, obchody 100. rocznicy nawiązania stosunków między Polską a Japonią oraz że w tym roku będzie promowana muzyka i postać Ignacego Paderewskiego.
Według Olendzkiego uruchomiono też program - Open Poland - dla krajów Partnerstwa Wschodniego, którego specyfika polega na tworzeniu stałych i długofalowych relacji pomiędzy środowiskami artystycznymi, akademickimi oraz liderami opinii publicznej na Ukrainie, Białorusi oraz w Gruzji. Celem programu jest tworzenie platformy wymiany kulturalnej za pomocą wieloletnich projektów w obrębie takich dziedzin jak teatr, film, sztuki wizualne, nowe media, zarządzanie kulturą, muzyka współczesna. (PAP)
autor: Wiktoria Nicałek
wni/ par/