II wojna światowa

21.05.2018

A. Mularczyk dla "Do Rzeczy": raport dot. polskich strat wojennych - w tej kadencji Sejmu

Arkadiusz Mularczyk. Fot. PAP/A. Grygiel Arkadiusz Mularczyk. Fot. PAP/A. Grygiel

Trwają zaawansowane prace archiwalne, historyczne, ekonomiczne i statystyczne w sprawie polskich strat wojennych - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS). Raport na ten temat będzie gotowy w tej kadencji Sejmu - dodał.

Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, pytany o raport dotyczący polskich strat wojennych, wyjaśnił, że obecnie zespół badaczy różnych specjalizacji prowadzi "zaawansowane prace o charakterze archiwalnym, historycznym, ekonomicznym i statystycznym".

"Raport będzie gotowy w tej kadencji Sejmu" - zapewnił poseł PiS. "To musi być dzieło historyczne, ważne również dla przyszłych pokoleń - tłumaczone na wiele języków" - dodał. Jego zdaniem "ten raport ma szanse zmienić perspektywę patrzenia na Polskę i jej historię, a także być podstawa działań o charakterze międzynarodowym; zwłaszcza w kontekście amerykańskiej ustawy 447 jego powstanie dziś nabiera szczególnego znaczenia".

Mularczyk, pytany w wywiadzie, czy jego zdaniem prezes PiS Jarosław Kaczyński "ze szpitala sprawuje przywództwo nad partią równie skutecznie co z Nowogrodzkiej", odpowiedział, że według niego "Kaczyński jest niekwestionowanym liderem Zjednoczonej Prawicy". Podkreślił, że prezes PiS "również ze szpitala ma pełną i największą wiedzę na temat stanu państwa i partii". "Życzę mu wielu, wielu lat na fotelu lidera, bo jest on gwarancją sukcesów, stabilności i stabilizacji politycznej" - dodał.

Dopytywany, czy Prawo i Sprawiedliwość "cały swój sens istnienia" opiera na prezesie partii odpowiedział: "tak jest, dlatego życzę, aby prezes Jarosław Kaczyński jak najdłużej był naszym liderem".(PAP)

tnt/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL