Zwiększenia dotacji na muzea i wstrzymania prac legislacyjnych nad uwolnieniem zawodu muzealnika domagają się pracownicy muzeów zrzeszeni w Sekcji Branżowej Nr 20 NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze w liście skierowanym w środę m.in do ministerstwa kultury.
Pracownicy muzeów zrzeszeni w Sekcji Branżowej Nr 20 NSZZ „S” Regionu Mazowsze, reprezentujący 16 stołecznych i mazowieckich muzeów samorządowych i rejestrowych, skierowali w środę list do minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz Waltz, marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, w którym apelują o poprawienie pogarszającej się sytuacji ekonomicznej muzeów.
"Stałe obniżanie dotacji powoduje, że muzeom jest coraz trudniej spełniać podstawowe zadania polegające na gromadzeniu, przechowywaniu, konserwacji, naukowym opracowywaniu i publicznym udostępnianiu zbiorów oraz edukacji o nich jako części naszego dziedzictwa. Brakuje pieniędzy na bieżące remonty i zakupy" - napisano w liście.
Autorzy pisma przypominają, że od 2009 roku muzea, jako jednostki sektora finansów publicznych, objęte są zamrożeniem płac, co powoduje pogłębianie się dysproporcji wynagrodzeń pracowników muzeów w stosunku do średniej płacy krajowej. Jak zaznaczyli, prawie połowa pracowników muzealnych otrzymuje wynagrodzenia na poziomie minimalnym, niezależnie od stażu pracy; wielu muzealników otrzymuje wynagrodzenia niższe ok. 20 proc. od średniej krajowej. Autorzy listu domagają się podwyżki płac w wysokości 9 proc. oraz stałej waloryzacji płac zgodnej z rosnącymi na rynku cenami.
"Dalsze odmawianie podnoszenia wynagrodzeń w muzeach nie jest uzasadnione w momencie, gdy następuje wzrost realnych wynagrodzeń w całej gospodarce. Trudne do społecznej akceptacji są próby pozyskiwania środków na wzrost wynagrodzeń poprzez oszczędności wynikające z mechanicznej redukcji zatrudnienia, które zwiększają bezrobocie i powodują nadmierne obciążenie osób, które pozostają nadal zatrudnione" - napisano w liście.
Solidarność protestuje też przeciwko planowanej deregulacji zawodu muzealnika. Według "S" doprowadzi to do upadku rangi tego zawodu, a do pracy w muzeach będą trafiać osoby bez stosownego przygotowania i kompetencji. Autorzy listu domagają się wstrzymania prac legislacyjnych nad uwolnieniem zawodu muzealnika.
Do czasu nadania wiadomości PAP Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ustosunkowało się do listu. (PAP)
aszw/ par/ je/