Muzeum Historyczne Miasta Krakowa dołączyło do grona największych placówek muzealnych w kraju, które corocznie odwiedza ponad 1 mln osób. Według statystyk do końca listopada ekspozycje we wszystkich jego oddziałach obejrzało łącznie 1 mln 21 tys. 828 zwiedzających.
Jak podkreślił dyrektor MHK Michał Niezabitowski, krakowska placówka dołączyła do „pierwszej ligi muzealnictwa polskiego, jeżeli chodzi o frekwencję” i została drugą w Krakowie, po Zamku Królewskim na Wawelu instytucją muzealną, którą zwiedziło ponad 1 mln osób w ciągu roku. W Małopolsce taką frekwencją może się jeszcze poszczycić Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a także Kopalnia Soli w Wieliczce. W tym ostatnim przypadku ponad 1 mln osób zwiedza jednak łącznie muzeum oraz podziemną trasę turystyczną.
Niezabitowski przypomniał, że Muzeum Historyczne, z główną siedzibą w zabytkowym Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym składa się z 14 oddziałów. „My mówimy jedno muzeum, ale tysiące opowieści” - zaznaczył.
Najliczniej odwiedzane oddziały to placówki otwarte w ostatnich latach: multimedialny szlak turystyczny w podziemiach Rynku Głównego pt. "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera. „Te oddziały biją się o palmę pierwszeństwa. Pełna statystyka zostanie zliczona przy okazji podsumowania frekwencji z całego 2015 r.” - zaznaczył dyrektor.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostało powołane do życia na posiedzeniu Rady Miasta 31 maja 1899 r. Z tą chwilą rozpoczęło swe istnienie, choć jeszcze nie jako samodzielna instytucja, a jako oddział przy Archiwum Aktów Dawnych. Na przestrzeni lat kilkakrotnie zmieniało swoją siedzibę - od 1964 r. mieści się ona w Pałacu Krzysztofory.
W swoich oddziałach rozsianych po całym mieście placówka gromadzi i prezentuje ekspozycje związane z przeszłością Krakowa. Dba także o kultywowanie lokalnych tradycji, takich jak pochód Lajkonika czy konkurs szopek krakowskich. (PAP)
rgr/ agz/