2011-06-07 (PAP) - Fałszywe dokumenty tożsamości wykonane przez Wydział Legalizacji Komendy Głównej AK, niemieckie plany okupacyjnej Warszawy czy zbiór prasy powstańczej przechowywane w archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć w czwartek podczas dnia otwartego.
Archiwum placówki oraz Pracownia Ikonografii i Fotografii będą otwarte dla zainteresowanych w godz. 10-18 w związku z przypadającym w czwartek Międzynarodowym Dniem Archiwów. W tych godzinach pracownicy muzeum będą pełnić dyżur, w czasie którego będzie można skorzystać z ich porad i konsultacji. Zaprezentowane zostaną również sposoby digitalizacji, nowoczesnej archiwizacji oraz profesjonalnego zabezpieczania zbiorów ikonograficznych.
"W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów postanowiliśmy po raz pierwszy otworzyć nasze archiwum, które na co dzień nie jest dostępne dla zwiedzających. Chcemy przede wszystkim pokazać to, czego w związku z ograniczeniami metrażowymi nie jesteśmy z stanie zaprezentować na ekspozycji. Będzie można zobaczyć dokumenty - rozkazy i wnioski awansowe, kolekcję listów i znaczków Poczty Powstańczej oraz różnego typu filmy i fotografie, a nasz nowy program +Archiwizator+ pokaże, jak prezentowane filmy można dzielić na stopklatki i robić z nich zdjęcia" - opowiadał PAP kierownik Działu Archiwów Muzeum Powstania Warszawskiego Tymoteusz Pruchnik.
Jak zaznaczył, muzeum zachęca również warszawiaków do przekazywania dokumentów do swojego archiwum. "Od pewnego czasu prowadzimy także projekt +Słownik Biograficzny uczestników Powstania Warszawskiego+ i zachęcamy osoby, które chciałyby zgłosić kogoś bliskiego, jako uczestnika Powstania, do przyjścia do nas. Także jeżeli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś o członkach rodziny związanych z Powstaniem, może się do nas zgłosić i zapoznać się ze znajdującymi się w naszych zasobach teczkami personalnymi" - dodał Pruchnik.
W archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzony jest inwentarz zawierający ponad 1,6 tys. wpisów dokumentów z okresu Powstania Warszawskiego i II wojny. Ponadto dział prowadzi ewidencję m.in. zbiorów prasy powstańczej. W archiwum można zapoznać się z opracowanymi inwentarzami zespołów archiwalnych, m.in.: "Poczta Powstania Warszawskiego", "Biuro Informacji i Propagandy", "Archiwum Elżbiety Ostrowskiej", "Archiwum Tadeusza Kelusa" i "Archiwum Jana Stanisława Jankowskiego". W opracowaniu znajduje się odnaleziona tzw. skrytka filtrowa "Archiwum okręgu KG AK". Ponadto prowadzone są projekty "Mur Pamięci", "Słownik biograficzny uczestników Powstania Warszawskiego", "Wirtualne Muzeum", "Powstańcze biogramy – Internet", a w przygotowaniu jest "Wirtualne Archiwum Prasy".
W Pracowni Ikonografii i Fotografii znajduje się archiwum dokumentalnych materiałów fotograficznych i filmowych z Powstania Warszawskiego oraz dotyczące okupacyjnej i powstańczej Warszawy. Pracownia gromadzi, inwentaryzuje, digitalizuje i udostępnia zbiory fotograficzne. Obecnie zgromadziła 20 tys. fotografii. Dokumentalne materiały filmowe z Powstania wykonane przez powstańczych operatorów, zostały zdigitalizowane w HD, dokładnie opisane i udostępnione poprzez szczegółową wyszukiwarkę. W archiwum można zobaczyć także oryginalne negatywy i pozytywy fotograficzne z okresu II wojny światowej oraz czarno-białe klisze filmowe 35 mm. (PAP)
akn/ abe/