Warsztaty, wykłady, oprowadzania kuratorskie oraz koncert zespołu Odpoczno złożą się na obchody 215. rocznicy urodzin przemysłowca, twórcy Białej Fabryki, Ludwika Geyera. Obchody, zaplanowane na niedzielę 5 stycznia, organizuje Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
"W tym roku świętujemy 215. rocznicę urodzin Ludwika Geyera i z tej okazji w muzeum będzie można spędzić prawie cały dzień. Zaczynamy rano warsztatami dla dzieci, a ostatnim wydarzeniem - od godz. 17 - będzie koncert grupy Odpoczno. Przez całą niedzielę odbywać się będą warsztaty i wykłady, w których zapowiemy m.in., co wydarzy się w muzeum w roku jego jubileuszu, bo w maju obchodzić będziemy 60-lecie istnienia placówki" – zaznaczyła zastępczyni dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Magda Komarzeniec, na konferencji prasowej we czwartek.
Ludwik Geyer (1805-1869) to postać bardzo ważna w historii Łodzi. Pochodzący z Niemiec przedsiębiorca nazywany był "pierwszym Lodzermenschem". W latach 1835-1838 zbudował Białą Fabrykę, wyposażając ją w pierwszą na terenie Królestwa Polskiego maszynę parową. Obecnie w tym zabytkowym kompleksie budynków mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa.
Muzeum od 3 lat organizuje urodziny Geyera i zawsze stara się przygotować jakąś niespodziankę, związaną z twórcą Białej Fabryki. W tym roku będzie to medal, który w 1846 roku Ludwik Geyer otrzymał od cara Mikołaja I za budowę przemysłu w Łodzi. Medal, którego na co dzień nie można oglądać, będzie tego dnia specjalnie wyeksponowany.
Przy okazji urodzin Geyera muzealnicy przypominają również postać Krystyny Kondratiukowej – twórczyni i pierwszej dyrektorki Muzeum Historii Włókiennictwa, które potem stało się Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Jak wyjaśniła Komarzeniec, Kondratiukowa interesowała się folklorem opoczyńskim, podobnie jak inspirujący się muzyką folkową kwartet Odpoczno.
"Chcemy podczas urodzin opowiadać nie tylko o Ludwiku Geyerze, ale także o historii muzeum, o tym jak wygląda praca muzealników od kuchni" – podkreśliła.
Oprócz różnorodnych warsztatów dla dzieci już od 1 roku życia, w niedzielę odbędzie się szereg wykładów, które poprowadzą kustosze i kuratorzy wystaw. Będzie można dowiedzieć się, jak współczesna moda – czyli marki Telimena, Hoffland, Moda Polska – trafiła do muzeum czy jak wyglądały zakłady Ludwika Geyera, zanim przekształcono je w obiekt wystawienniczy.
"Opowiemy o nowych wystawach stałych, które jeszcze w tym roku zostaną otwarte w naszym muzeum. Przygotowuję wystawę w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, która opiera się na mikrohistoriach, czyli pokazaniu zwykłych przeciętnych mieszkańców naszego miasta, którzy tworzyli i tworzą historię Łodzi" – zapowiedziała kustosz Anna Dąbrowicz.
W ramach urodzin Geyera będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny i obejrzeć wystawę "Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku" z prezentacją maszyn w ruchu. Przed koncertem Odpoczno podany zostanie tort urodzinowy.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/