Stalinizm

02.01.2018 aktualizacja 03.01.2018

Muzeum Żołnierzy Wyklętych czeka na wyniki badań pobranej w grudniu próbki

Czekamy na wyniki badań, które pozwolą ustalić, czy znaleziony materiał zawiera szczątki ludzkie – napisała w przekazanym we wtorek PAP komunikacie Jolanta Żubrowska z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Pobraną w grudniu próbkę dostarczono do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu.

"Obecnie czekamy na wyniki badań, które pozwolą ustalić, czy znaleziony materiał zawiera szczątki pochodzenia ludzkiego" – napisała w przekazanym we wtorek PAP komunikacie Jolanta Żubrowska z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Jak zaznaczyła, prace budowlane na terenie MŻW nie zostały dotąd wstrzymane, ponieważ po zabezpieczeniu i ogrodzeniu terenu mogą być nadal prowadzone w pozostałych częściach kompleksu, bez ryzyka naruszenia miejsca znaleziska.

Pobrana w grudniu ub. r. próbka została dostarczona do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu.

W lipcu 2017 r. rozpoczęły się prace związane z przebudową i rozbudową dawnego aresztu w Ostrołęce dla celów MŻW. Przy okazji prac rozbiórkowych i ziemnych – jak dotąd – udało się wydobyć szereg artefaktów związanych z historią tego miejsca.

Jak poinformowała Żubrowska, 13 grudnia 2017 r. w zbiorniku z wapnem natrafiono na "trudną do identyfikacji materię, co do której zaistniały podejrzenia, że może zawierać szczątki ludzkie". "Na uwagę zasługuje fakt, że dół z wapnem, z którego wydobyto próbkę materiału do badań, jest szczelnie otoczony konstrukcją z drewnianych desek" – napisała.

"Doły z wapnem gaszonym, używanym do celów budowlanych nie były zabezpieczane drewnianym szalunkiem, ponieważ utrudniałoby to odpływ wody. Natomiast przynajmniej jeden spośród dwóch odkrytych dotąd zbiorników z wapnem został starannie oszalowany. Oznacza to, że prawdopodobnie służył do przechowywania wapna w postaci płynnej" – wyjaśnił w przesłanym PAP komunikacie archeolog sprawujący nadzór nad pracami ziemnymi prowadzonymi na terenie byłego aresztu śledczego Antoni Smoliński.

Dyrektor MŻW Jacek Karczewski deklaruje, że jeśli wynik analizy potwierdzi, że znaleziony materiał zawiera szczątki pochodzenia ludzkiego – "natychmiast podjęte zostaną dalsze prace poszukiwawcze".

"Mając na uwadze historię obiektu stale bierzemy pod uwagę, że istnieje prawdopodobieństwo odnalezienia w tym miejscu szczątków ludzkich. Dopóki nie wykluczymy takiej możliwości, dołożę wszelkich starań, aby każdy przypadek budzący wątpliwość został dokładnie zbadany. Do tej pory udaje nam się zabezpieczać znaleziska bez wstrzymania prac budowlanych, ale jeżeli okaże się, że na terenie obiektu byli grzebani ludzie, wydobycie ich szczątków będzie sprawą absolutnie priorytetową" – podkreślił w komunikacie dyrektor MŻW Jacek Karczewski. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL