Walka o niepodległość 1914-1918

07.09.2018

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce poszukuje pamiątek z lat 1914-1920

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce poszukuje pamiątek z lat 1914-1920 Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce poszukuje pamiątek z lat 1914-1920

Zbiórkę m.in. listów, fotografii, pocztówek czy przedmiotów codziennego użytku z lat 1914-1920 oraz pamiątek i informacji dotyczących udziału mieszkańców regionu ostrołęckiego w Powstaniu Warszawskim rozpoczęło Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Z zebranych informacji i pamiątek mają powstać publikacja i wystawa. Szczególny apel muzeum kieruje do osób, które mogą posiadać pamiątki z lat 1914-1920. "Sprawa ma status dość pilnej" – powiedziała PAP Jolanta Żubrowska z MŻW. "Pragniemy zgromadzić jak najwięcej informacji o osobach zaangażowanych w wydarzenia lat 1914-1920 na terenie Ostrołęki i okolic. Poszukujemy informacji o mieszkańcach uczestniczących w działaniach wojennych, ale też pracujących na rzecz tworzących się struktur odradzającego się państwa polskiego - w zakresie samorządu, opieki społecznej, oświaty czy przemysłu."

Muzeum zaapelowało do obecnych i byłych mieszkańców regionu o przegląd domowych albumów i archiwów, ale też o rozmowę z dziadkami czy pradziadkami. Do stworzenia wystawy przydatne będą fotografie miasta i mieszkańców sprzed stu lat, dokumentujące działalność szkół, urzędów, organizacji, ale także życie codzienne i rodzinne. Jolanta Żubrowska dodała, że muzeum zainteresowane jest też różnego rodzaju dokumentami, listami, pocztówkami czy przedmiotami codziennego użytku.

Zdaniem Żubrowskiej, wystawa poświęcona temu okresowi byłaby hołdem dla osób, które odbudowały miasto. "Ostrołęka była szczególnie zniszczona wskutek działań I wojny światowej, dlatego wysiłek podźwignięcia miasta z ruin i odbudowy w zakresie wszystkich dziedzin życia zasługuje na szczególne upamiętnienie" - powiedziała.

To nie pierwszy projekt ostrołęckiego muzeum, w którym apeluje ono o pomoc mieszkańców regionu. Przy obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego szukano informacji o udziale mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego w tym zrywie. Muzeum zorganizowało spotkanie poświęcone temu tematowi, gdzie wspomniano o grupie ok. stu Powstańców Warszawskich związanych z Ostrołęką. Po tym wydarzeniu muzeum otrzymało kilkanaście sygnałów o kolejnych osobach z regionu, które walczyły w stolicy. "Aktualnie dysponujemy listą ponad 120 powstańców związanych z Ostrołęką i powiatem ostrołęckim. Tę kategorię rozumiemy szeroko, włączając osoby tutaj urodzone, mieszkające przed wojną lub po wojnie, które uczestniczyły w powstaniu. Są wśród nich nazwiska znane i rozpoznawalne, jak Maria Radomska, Spirydion Koiszewski, Zofia Niedziałkowska, Juliusz Gomulicki, ale też wiele osób, nieraz całych rodzin, które praktycznie nie funkcjonują w lokalnej świadomości, a które chcemy przypomnieć" – tłumaczyła Żubrowska.

Jest jeszcze wiele historii, które można odnaleźć wśród ostrołęczan - uważa Jolanta Żubrowska. "Apelujemy do mieszkańców Ostrołęki – tych obecnych i byłych, których bliscy - rodzice, dziadkowie, pradziadkowie - byli uczestnikami walk powstańczych w Warszawie lub świadkami tych wydarzeń, aby zgłaszali się do nas i dzielili się tymi informacjami, jak również zdjęciami czy dokumentami" - powiedziała.

Muzeum planuje w przyszłości spisać lub nagrać wspomnienia i relacje walczących i ich rodzin. Miałyby one zostać opublikowane przy okazji przyszłorocznych obchodów Powstania Warszawskiego. Książka ma zawierać możliwie jak najpełniejszą listę mieszkańców Ostrołęki i regionu uczestniczących w powstaniu. Kontaktować się z Muzeum Żołnierzy Wyklętych można poprzez adres: zbiory@muzeumzolnierzywykletych.pl lub telefonicznie: 512 959 347. (PAP)

Monika Zdziera

mzd/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL