Europa i świat po 1989 roku

22.04.2019

Na Ukrainie kilka tysięcy ludzi podziękowało Petrowi Poroszence za prezydenturę

Kilka tysięcy osób przyszło w poniedziałek wieczorem przed siedzibę ustępującego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, by podziękować mu za pięć lat pracy na stanowisku szefa państwa. Żaden ukraiński prezydent nie był jeszcze żegnany w taki sposób.

W niedzielę Poroszenko przegrał drugą turę wyborów prezydenckich, w których ubiegał się o reelekcję. Nowym prezydentem Ukrainy będzie showman i producent telewizyjny Wołodymyr Zełenski.

Ludzie, którzy przyszli przed administrację prezydencką, przynieśli ze sobą flagi państwowe i kartki z napisem „Diakuju” (Dziękuję). „Dziękujemy!” oraz „Poroszenko!” - skandowali.

Prezydent wyszedł do nich wraz z żoną Maryną i powtórzył, że nie wycofuje się z polityki. „Razem wrócimy na ulicę Bankową po następnych wyborach prezydenckich” – oświadczył. Przy ul. Bankowej znajduje się administracja prezydenta Ukrainy.

„Dziękuję wam za wasze +dziękuję+ i za tę akcję. Było mi to bardzo potrzebne wczoraj” – mówił. „Nasze główne zwycięstwa są jeszcze przed nami. I niech wszyscy to usłyszą” – powiedział odchodzący prezydent.

Oficjalne wyniki wyborów mają być ogłoszone do 4 maja. Według wyników wstępnych na Poroszenkę zagłosowało 24,5 proc. Ukraińców. Jego rywala poparło 73,1 proc.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL