Europa i świat po 1989 roku

11.10.2017

Na ulice stolicy Chorwacji wracają komunistyczne pomniki

Burmistrz Zagrzebia Milan Bandić postanowił przywrócić na ulice stolicy część pomników "antyfaszystowskich bohaterów z II wojny światowej". We wtorek odbyło się ponowne odsłonięcie popiersia komunisty Ivana Ribara - podała w środę gazeta "Jutarnji List".

"To naprawienie bezmyślności, która została popełniona (w latach 90.)" - skomentował Bandić. "Ivan (Ivo Lola) Ribar był jednym z największych bohaterów II wojny światowej i jednym z chorwackich antyfaszystów. Bez antyfaszystowskiej batalii nie byłoby dzisiaj Chorwacji" – powiedział Bandić podczas uroczystości ponownego odsłonięcia pomnika jugosłowiańskiego komunisty.

Dodał, że każde państwo, które nie wyciągnie wniosków z przeszłości może po raz kolejny przeżyć tę samą historię od nowa, czego nie chciałby dla swojego kraju. Socjaldemokratyczny burmistrz chorwackiej stolicy argumentował swoje wsparcie dla przywracania komunistycznych pomników podtrzymywaniem pamięci o pozytywnych stronach związanych z antyfaszystowskimi ruchami z czasów II wojny światowej.

Przeciwni decyzji o przywróceniu zburzonych w latach 90. monumentów są politycy szerokiej koalicji, która rządzi w stolicy. Prawicowy polityk, były minister kultury Zlatko Hasanbegović, kluczowy partner Bandicia, podczas obrad miejskiej komisji ds. nazewnictwa ulic i placów ostro skrytykował propozycję burmistrza. Bandić, który na czele władz Zagrzebia stał w latach 2000-2002 oraz od 2005 roku, znany jest z populistycznego sposobu prowadzenia polityki i "flirtu" z prawicą.

Swoje zadowolenie wyraziła natomiast lewicowa polityk Rada Borić. Tłumaczyła, że komisja nie ma kompetencji do decydowania o popiersiach ani pomnikach w przestrzeni miejskiej. Hasanbegović przyznał, że leży to w gestii rady miasta i skomentował posunięcie burmistrza jako brutalne i arbitralne działanie.

W Chorwacji od ponad 20 lat trwa nieprzerwana dyskusja na temat postkomunistycznego dziedzictwa. Ponad połowa z ok. 3 tys. budynków i pomników powstałych po II wojnie światowej została zniszczona podczas rozpadu Jugosławii. W kraju od lat nie podjęto jednoznacznych decyzji, co zrobić z niszczejącymi budowlami symbolizującymi komunistyczny ustrój, gdyż nierozwiązany pozostaje problem z oceną przeszłości państwa. (PAP)

st/ cyk/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL