Europa i świat po II wojnie światowej

20.01.2020

Na Węgrzech uroczystość upamiętniająca wysiedlenie Niemców po II wojnie światowej

Uroczystość upamiętniająca wysiedlenie Niemców z Węgier po II wojnie światowej odbyła się w niedzielę na katolickim cmentarzu w Many w komitacie (województwie) Fejer w centralnych Węgrzech z udziałem przedstawicieli władz i mniejszości niemieckiej w tym kraju.

Wiceminister ds. Kościołów i narodowości w kancelarii premiera Węgier Miklos Soltesz zaznaczył, że rany po grzechach przeszłości uda się wyleczyć tylko wówczas, jeśli niemieckiej społeczności żyjącej dziś na Węgrzech będzie we wszystkim udzielana pomoc.

Soltesz podkreślił, że po II wojnie światowej miliony żyjących w regionie spokojnych i pracowitych Niemców czekała niezasłużona kara - zabójstwa, więzienia i przesiedlenia. Przypomniał, że od 19 stycznia 1946 roku do lipca 1948 roku wysiedlono blisko 200 tys. Niemców z terytorium Węgier, a kolejne setki tysięcy przez dziesięciolecia żyły w strachu.

W spisie powszechnym z 1941 roku około 500 tys. osób zadeklarowało na Węgrzech pochodzenie niemieckie, a w 1949 roku tylko 2600. Wysiedlenia i wywłaszczenia dotknęły także Niemców z miejscowości Many, którzy według spisu z 1944 roku stanowili 11 proc. ludności.

Soltesz podkreślił jednak, ze obecnie samorządy niemieckie na Węgrzech mogą znów prowadzić szkoły i inne instytucje, a blisko 186 tys. osób deklaruje pochodzenie niemieckie.

Także przedstawiciel rządu Niemiec Bernd Fabritius zaznaczył, że Węgry prowadzą obecnie wzorcową politykę wobec mniejszości.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL