Konferencja „Spotkania na Żmudzi – Gabriel i Stanisław Narutowiczowie. Drogi do niepodległości Polski i Litwy 1918-2018” rozpoczęła się w piątek w Płungianach (Plunge) na Litwie z udziałem polskich i litewskich historyków, muzealników i działaczy kultury.
„W roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę konferencja naukowa na temat braci Narutowiczów, wielkich synów obu krajów, w miejscu, gdzie się urodzili i wyrośli, jest czymś naturalnym” - powiedział PAP Alvidas Bakanauskas, dyrektor współorganizującego konferencję Muzeum Sztuki Żmudzkiej, mieszczącego się w dawnym pałacu Ogińskich w Płungianach.
„Naszym zadaniem jest zgłębienie osobowości Narutowiczów – Stanisława, sygnatariusza aktu niepodległości Litwy oraz Gabriela, pierwszego prezydenta Polski, litewskiego szlaku obu braci, tematu niepodległości w obu krajach, roli Polaków na Litwie wobec narodzin litewskiej niepodległości” - wyjaśnił Bakanauskas.
Trzydniowe spotkanie na Żmudzi rozpoczęło się w piątek od mszy świętej za dusze Stanisława i Gabriela Narutowiczów w Olsiadach, gdzie na miejscowym cmentarzu znajdują się groby rodziny Narutowiczów i jest pochowany Stanisław.
Uczestnicy konferencji wraz z przedstawicielami lokalnych władz i młodzieży szkolnej odwiedzili też dwór Narutowiczów i złożyli wieniec w Telszach przy upamiętniającej braci płycie umieszczonej na ścianie tamtejszej katedry.
Konferencji towarzyszy Międzynarodowy Festiwal im. Michała Ogińskiego. Organizatorami konferencji są Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Muzeum Sztuki Żmudzkiej.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ akl/ ap/