Polska po 1989 roku

23.11.2018

Nagrody dla kobiet kardiologów w setną rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych

Z okazji 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych środowisko kardiologów prewencyjnych przyznano nagrody dla kobiet szczególnie zasłużonych w tej dziedzinie – poinformował PAP sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Jankowski.

Wręczenie nagród odbyło się w piątek w Krakowie w czasie ceremonii otwarcia konferencji "Kardiologia Prewencyjna 2018".

Jak przypomniał prof. Piotr Jankowski w 2018 r. Polska obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a jednocześnie obchodzimy 100. rocznicę przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Specjalista zaznaczył, że Polki były jednymi z pierwszych kobiet w Europie, które politycznie zrównały się z mężczyznami.

W tym wyjątkowym dla Polski i Polek roku organizatorzy Konferencji "Kardiologia Prewencyjna" wyróżnili pięć kobiet kardiologów za osiągnięcia na polu profilaktyki chorób układu krążenia lub za wspieranie inicjatyw z tej dziedziny medycyny.

Za zrozumienie roli profilaktyki we współczesnym świecie nagrodzona została prof. Janina Stępińska, kardiolog klinicysta z Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej Instytutu Kardiologii w Warszawie. Za osiągnięcia naukowe w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia nagrodzono prof. Kalinę Kawecką-Jaszcz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a za „wybitną działalność w zdrowiu publicznym” dr hab. Magdalenę Kwaśniewską, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prof. Anna Jegier z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi została nagrodzona jako „wybitna kardiolog w Europie”, a dr Katarzyna Mitręga ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - jako talent w kardiologii prewencyjnej.

Wyróżnienie dla pięciu kobiet kardiologów ma nie tylko podkreślić ich rolę w rozwoju kardiologii w Polsce, ale także zachęcić inne osoby do włączenia się w pracę na rzecz zwalczania chorób serca w Polsce, podkreślili eksperci w informacji prasowej przesłanej PAP. (PAP)

jjj/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL