Polska po 1989 roku

07.12.2017

Nagrody Pro Dignitate Humana dla jazydzkich działaczek społecznych

Nadia Murad i Farida Abbas - jazydzkie działaczki społeczne - otrzymały w czwartek w Warszawie nagrodę Pro Dignitate Humana przyznawaną przez MSZ w uznaniu zasług na rzecz ochrony praw człowieka.

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski podkreślił w laudacji, że nagroda stanowi wyraz uznania za pełne poświęcenia działania na rzecz ochrony praw osób prześladowanych. "Mimo dramatycznych własnych doświadczeń (laureatki - PAP) niestrudzenie zabiegają o poszanowanie ludzkiej godności, co wpisuje się w fundamentalne założenia i ducha naszej nagrody" - mówił Magierowski.

Nadia Murad - jedna z nagrodzonych - pełni od września 2016 r. funkcję ambasadorki dobrej woli ONZ na rzecz godności ofiar handlu ludźmi. Farida Abbas zaś angażuje się w międzynarodowy ruch na rzecz doprowadzenia bojowników z ISIS przed wymiar sprawiedliwości i działa na rzecz wsparcia jazydów żyjących w Iraku. Obie były więzione przez bojowników ISIS.

Wiceminister Magierowski mówił, obie nagrodzone prezentują postawę pełną zaangażowania, oddania i determinacji. Przypomniał, że kobiety przeszły w niewoli niewyobrażalne cierpienia ze strony terrorystów z ISIS i były świadkami okrutnych zabójstw. Same też doświadczyły brutalności i przemocy.

"Nie złamało to jednak ich ducha. Ogromna odwaga i wrażliwość sprawiły, że możemy je dziś uhonorować nagrodą" - mówił. Magierowski dodał, że dziś obie laureatki są osobami wolnymi i wzywają społeczność międzynarodową do pochylenia się nad dramatycznym losem mniejszości jazydzkiej na Bliskim Wschodzie.

"Przyznanie tegorocznej nagrody Pro Dignitate Humana jest wyznaniem i wyrazem naszej solidarności z jazydami oraz innymi mniejszościami religijnymi w regionie, który cierpi prześladowania ze strony ISIS" - powiedział Magierowski.

W imieniu obu laureatek nagrodę odebrała Farida Abbas. Przypomniała olbrzymią skalę okrucieństw, za które odpowiedzialni są bojownicy ISIS. Jednocześnie zwróciła się do polskiego rządu, aby działania tej organizacji terrorystycznej skierowane wobec jazydów uznać za ludobójstwo.

Farida Abbas jako jedna z ponad 6,5 tys. jazydów przetrwała zniewolenie przez rządy ISIS. Była studentką, kiedy ISIS zaatakowało jej rodzinną wieś w północnym Iraku. Mężczyźni zostali zabici, a kobiety trafiły do niewoli. Abbas była przetrzymywana przez cztery miesiące, w czasie których była torturowana psychicznie i fizycznie przez islamskich fanatyków.

Wraz z sześcioma innymi dziewczętami uciekła przez pustynię. W końcu odnalazła część swojej rodziny w obozie dla uchodźców. Po ucieczce zaangażowała się w międzynarodowy ruch na rzecz doprowadzenia bojowników z ISIS przed wymiar sprawiedliwości. Jest autorką książki “Dziewczyna, która pokonała ISIS. Moja historia”, która ukazała się w 14 krajach, w tym w Polsce. W 2017 r. otrzymała nagrodę LiberPress i Marsh Award przyznawaną przez Wilton Park.

Pro Dignitate Humana jest nagrodą ustanowioną przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w 2011 r. Pierwszym jej laureatem został białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleś Bialacki. Wśród dotychczasowych laureatów są też: niezależna organizacja "Memoriał" zajmująca się dokumentacją komunistycznych represji oraz ochroną praw człowieka w Rosji czy pakistańska działaczka na rzecz praw człowieka Asmie Jilani Jahangir. W zeszłym roku laureatką nagrody została polska lekarka i misjonarka świecka dr Helena Pyz, która prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach.

Wyróżnienie przyznawane jest osobie lub organizacji pozarządowej za pełne poświęcenia, bezkompromisowe działania w obronie praw osób prześladowanych i narażonych na represje oraz niezłomną postawę w obronie praw jednostki i poszanowania godności ludzkiej.

W tym roku nagrodę wręczono w czasie konferencji "Warszawski Dialog na rzecz Demokracji", która odbyła się w Warszawie tym razem pod hasłem "Dialog w demokracji, demokracja w dialogu".(PAP)

szz/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL