Polska po 1989 roku

09.11.2018

Napis „Niepodległość” na pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej

Napis „Niepodległość” na pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej Napis „Niepodległość” na pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej

Na pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej w centrum Białegostoku grupa osób zamontowała w piątek napis „Niepodległość” ułożony z miedzianych liter. Argumentują, że to realizacja niedawnej uchwały radnych w sprawie zmian na tym pomniku, z których pierwsze zostały dokonane w 2011 roku.

Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej pochodzi z lat 70. XX wieku. Pod koniec września 2011 r. w ramach akcji jego "zdekomunizowania" - bez zezwolenia - grupa osób m.in. członkowie Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, zamontowała na tym pomniku metalową koronę nad głową orła oraz słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Teraz doszło do tego słowo "Niepodległość".

"Bóg, Honor, Ojczyzna, Niepodległość - ma to nierozerwalny związek dla Polaków (...) Oprócz tego jest kwestia stulecia odzyskania niepodległości i zbliżające się święto. Czy to nie jest wystarczające, żeby to zrobić?" - powiedział PAP w piątek pod pomnikiem działacz opozycji solidarnościowej Bernard Bujwicki, który - jak mówił - reprezentuje "komitet upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości na pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej przy Placu NZS w Białymstoku".

Przyznał, że napis zawieszono, choć nie są spełnione wymagane procedury. "Procedury tutaj nie są dochowane od dłuższego czasu" - powiedział Bujwicki dodając, że gdyby wcześniej postępowano z godnie z procedurami to nie byłoby tej dewizy na pomniku i zostałby on zburzony w związku z ustawą dezubekizacyjną.

"Zmiana jest skutkiem uchwały Rady Miasta Białegostoku z 12 października. W związku z tym jest to realizacja tylko uchwały i miasto jest po prostu tutaj w tej sprawie stroną, która uzgadnia, która m.in. będzie wszystkie te sprawy prowadziła wspólnie z komitetem upamiętnienia, który organizuje tę całą sprawę" - powiedział Bujwicki.

Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej ma ok. 20 metrów wysokości, powstał w latach 70. ub. wieku i jest poświęcony "Bohaterom Ziemi Białostockiej poległym w walce o Polskę Ludową". Stoi w centrum miasta, obok budynku wydziałów humanistycznych Uniwersytetu w Białymstoku, w przeszłości siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

12 października Rada Miasta przyjęła jednogłośnie uchwałę, w której rada wyraziła zgodę "na podjęcie działań mających na celu uzupełnienie istniejącego pomnika (...) koroną orła oraz dewizą: Bóg, Honor, Ojczyzna i napisem Niepodległość". W uchwale zapisano, że wchodzi ona w życie z dniem 5 listopada, a forma elementów uzupełnienia pomnika zostanie uzgodniona z miastem.(PAP)

autorzy: Izabela Próchnicka, Robert Fiłończuk

kow/ rof/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL