01.05.2011 aktualizacja 14.07.2016

Napoleon w Warszawie - inauguracja pomnika

2011-05-01 (PAP) - Warszawa będzie miała nowy pomnik Napoleona I. Ceremonia odsłonięcia nastąpi w czwartek 5 maja o godz. 13 - tej na Placu Powstańców Warszawy - poinformowała PAP Ambasada Francji. Organizatorem uroczystości jest Jean Caillot, przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej, która zainicjowała i sfinansowała rekonstrukcję pomnika.

Napoleon2011-05-01 (PAP) - Warszawa będzie miała nowy pomnik Napoleona I. Ceremonia odsłonięcia nastąpi w czwartek 5 maja o godz. 13 - tej na Placu Powstańców Warszawy - poinformowała PAP Ambasada Francji.

Organizatorem uroczystości jest Jean Caillot, przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej, która zainicjowała i sfinansowała rekonstrukcję pomnika.

"Bardzo się cieszę, że pomnik cesarza Napoleona I stanie tam, gdzie przed wojną był plac jego imienia i gdzie stał jego monument, odsłonięty 5 maja 1921 r. w obecności marszałka Piłsudskiego" - powiedział PAP Jean Caillot. - Monument był dziełem rzeźbiarza Jana Antoniego Biernackiego, powstałym z okazji 100-ej rocznicy śmierci francuskiego wodza. Niestety ślad po tym pomniku w skutek działań wojennych zaginął" - mówi Caillot.

Jak przypomina Caillot w rozmowie z PAP, w przedwojennej Warszawie istniał też inny pomnik cesarza Napoleona - było to popiersie, które zostało odsłonięte w maju 1923 r. przed Wyższą Szkołą Wojenną, która znajdowała się przy ul. Koszykowej. W ceremonii wziął wówczas udział marszałek Ferdinand Foch, który zresztą był autorem szeregu rozpraw wojskowo teoretycznych o wykorzystaniu taktyki Napoleona we współczesnych warunkach.

Pomnik był dziełem rzeźbiarza Michała Kamińskiego. Po zakończeniu wojny został zdemontowany, a potem zaginął. Odnaleziony w magazynach wojskowych stoi obecnie na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Jego repliką, zrealizowaną przez rzeźbiarzy Pawła Pietrusińskiego i Marka Żebrowskiego, jest pomnik, który zostanie odsłonięty w czwartek 5 maja na Placu Powstańców Warszawy. Ma on 4,5 m wysokości; składa się z brązowego popiersia cesarza podtrzymywanego przez cztery orły podrywające się do lotu, umieszczonego na cokole z jasnego granitu. Na monumencie widnieje też napis "Wielkiemu Wodzowi", a tych słów w odniesieniu do Napoleona miał użyć marszałek Piłsudski podczas uroczystości w 1921 r.

Oficjalne odsłonięcie popiersia Napoleona I, 5 maja 2011 r. przypada na 190 rocznicę śmierci Napoleona I, i 90 rocznicę inauguracji poprzedniego pomnika.

W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wezmą Ambasador Francji w Polsce Francois Barry Delongchamps oraz Jacek Wojciechowski, wiceprezydent Warszawy. Obecny będzie oddział honorowy 2 pułku francuskich huzarów. (PAP)

abe/ mp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL