Kultura i sztuka po 1989 roku

12.02.2015 aktualizacja 14.07.2016

„Nasz Anioł w Krakowie” – koncert dla aktora Krzysztofa Globisza

Krzysztof Globisz. Fot. PAP/J. Bednarczyk Krzysztof Globisz. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Na leczenie aktora Krzysztofa Globisza, który w lipcu ub. r. doznał udaru mózgu, przeznaczony zostanie dochód z niedzielnego koncertu „Nasz Anioł w Krakowie”. Podczas wieczoru w Filharmonii Krakowskiej licytowane będą m.in. pióro i zegarek papieża Franciszka.

"Informację o przekazaniu przez Ojca Świętego na niedzielną licytację wiecznego pióra firmy Marlen oraz zegarka otrzymaliśmy dzisiaj (czwartek) od ks. Pawła Ptasznika, kierownik Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu. Przedmioty znajdują się już w biurze Fundacji. Dołączono do nich list arcybiskupa Angelo Becciu" - poinformowała PAP Ewa Dziadyk z Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko, która organizuje koncert dla Krzysztofa Globisza.

Na aukcję wystawione zostaną także przedmioty ofiarowane m.in. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, premier Ewę Kopacz, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, aktorów Krystynę Jandę, Jerzego Trelę i Daniela Olbrychskiego oraz Bogusława Sonika.

Anna Dymna przywołała słowa Antoine’a de Saint-Exupery’ego: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”. „Teraz my musimy być takimi cichymi aniołami, żeby pomóc Krzyśkowi, żeby znowu się uniósł do góry, żeby latał, żeby grał, żeby wrócił do studentów, do teatru, bo wszyscy za nim ogromnie tęsknią” – wyznała Dymna.

Na scenie wystąpią Grzegorz Turnau, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Anna Szałapak, Anna Radwan, Jerzy Trela, Ewa Kaim, Adam Nowak, Joanna Kulig oraz muzycy Filharmonii.

Bilety na koncert zostały już wyprzedane, ale w licytacji cennych przedmiotów można wziąć udział również telefonicznie. Aby to zrobić należy uprzednio przesłać swoje dane i numer telefonu pod adres fundacja@mimowszystko.org. Na zgłoszenia Fundacja czeka do godz. 15 w niedzielę.

„Krzysztof Globisz jest wielkim aktorem, często nazywamy go „aniołem”. Nie tylko dlatego, że zagrał po mistrzowsku tytułową rolę w filmie +Anioł w Krakowie+. Mówimy to z uśmiechem, niby półżartem, ale zawsze, gdy go spotykamy, kiedy z nim rozmawiamy, gramy z nim, nawet gdy o nim myślimy, robi nam się jaśniej i cieplej. Krzysztof nigdy nie odmawiał pomocy innym. Zawsze był tam, gdzie ktoś go potrzebował. Jest naszym kochanym bratem, przyjacielem” – powiedziała Anna Dymna, z którą Globisz pracował w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie od 1981 r.

Aktorka przywołała także słowa Antoine’a de Saint-Exupery’ego: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”. „Teraz my musimy być takimi cichymi aniołami, żeby pomóc Krzyśkowi, żeby znowu się uniósł do góry, żeby latał, żeby grał, żeby wrócił do studentów, do teatru, bo wszyscy za nim ogromnie tęsknią” – wyznała Dymna.

Globisz doznał udaru ok. pół roku temu. Cztery miesiące spędził w szpitalu w Warszawie. Teraz jest już w domu, w Krakowie, jednak potrzebuje stałego, kosztownego leczenia. Aktor ma częściowo sparaliżowaną jedną stronę ciała i cierpi na afazję (utratę zdolności mowy).

Krzysztof Globisz urodził się w 1957 r. w Siemianowicach Śląskich. Jest aktorem teatralnym, filmowym, radiowym. Był dziekanem Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Jako aktor zadebiutował w 1980 r. w sztuce Franza Kafki „Ameryka” w reż. Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Od 1981 r. na stałe jest związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.

Do jego najważniejszych ról teatralnych należą m.in. Mefistofeles we „Wzorcu dowodów metafizycznych” Tadeusza Bradeckiego, Pijak w gombrowiczowskim „Ślubie”, Semenka w adaptacji "Snu srebrnego Salomei" Juliusza Słowackiego, tytułowa w spektaklu „Peer Gynt” na podstawie dramatu Henryka Ibsena.

Z kolei telewidzowie po raz pierwszy zobaczyli Globisza w serialu Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego "Z biegiem lat, z biegiem dni" (1980). W kinie zadebiutował rolą w filmie Wajdy "Danton" (1983). Wystąpił wówczas u boku Gerarda Depardieu. Znany jest także widzom z takich tytułów jak „Długi weekend”, "Pornografia", "Jasminum". Szczególny rozgłos przyniosła mu rola anioła Giordano w komedii Artura Więcka „Anioł w Krakowie".

Praca artystyczna Globisza została doceniona licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

bko/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL