Nauka języka niemieckiego w ostatnich klasach szkół podstawowych dla członków mniejszości będzie odbywała się na dotychczasowych zasadach - poinformowało na swojej stronie Kuratorium Oświaty w Opolu.
Na początku roku Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało szkoły, że od września uczniowie klas VII i VIII, którzy wybrali niemiecki jako język ojczysty, nie mogą jednocześnie uczyć się go jako nowożytnego języka obcego.
Przeciwko takiej interpretacji prawa zaprotestowały organizacje mniejszości niemieckiej. Według przedstawionych przez nich ekspertyz prawnych, nauka niemieckiego jako języka ojczystego odbywa się na innych podstawach prawnych i programowych niż języka obcego, a decyzja ministerstwa jest sprzeczna z polskim prawem. Działacze mniejszości podnosili także argument, że w wielu szkołach nie ma nauczycieli języków obcych innych niż niemieckiego i ich dyrektorzy nie będą mogli zagwarantować uczniom alternatywy dla niemieckiego.
Na stronie kuratorium pojawiła się informacja, zgodnie z którą w nadchodzącym roku szkolnym ministerstwo zezwala na kontynuację niemieckiego na dotychczasowych zasadach.
"Z uwagi na specyfikę edukacji językowej i konieczność zachowania jej ciągłości oraz mając na względzie zgłaszane trudności w zakresie organizacji nauczania drugiego języka obcego nowożytnego (np. problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej), w roku szkolnym 2018/2019 uczeń uczący się języka mniejszości narodowej może równocześnie uczyć się tego samego języka, jako języka obcego nowożytnego" - napisano w komunikacie
Rafał Bartek, przeodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, uznał decyzję ministerstwa za krok w dobrym kierunku, jednak uważa, że resort powinien całkowicie wycofać się z proponowanych wcześniej zmian.
"Cieszymy się, że z końcem roku szkolnego 2017/2018 pojawiła się w końcu informacja o tym, że tak jak wskazywały przedstawione przez nas ekspertyzy prawne, w roku szkolnym 2018/2019 nauczanie języków może być kontynuowane na dotychczasowych zasadach. Jednocześnie liczymy na rzeczywisty - konstruktywny dialog ze stroną rządową jeżeli chodzi o rozwiązania na przyszłość" - powiedział Bartek. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ mok/